Isparta köfke taşının seramik astar bünyede uygunluğunun araştırılması ve yorumlanması
Investigation and interpretation of the suitability of Isparta köfke stone for ceramic primer
  1. Tez No: 889920
  2. Yazar: DOĞUKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoseramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Göller Yöresi Isparta genelinde köfke ismiyle tanınan kayaç, jeolojik ve coğrafi açıdan bölgenin güney kesimlerinde oluşum göstererek, Gölcük volkanik oluşumuna özgü kaynaklanmış bir tüf olup, yapısını oluşturan minerolojik bileşenler nedeniyle açık sarıyla bej tonları arasında değişkenlik göstermektedir. Köfke fiziksel ve statik özelikleri kapsamında yaygın olarak kent genelinde mimari, peyzaj çalışmaları ve çimento endüstrisinde kısıtlı bir kullanım alanı gösterip yerel bir kaynak olmasıyla, az bilinmektedir. Volkanik kayaçların yapısını oluşturan minerallerin önemli bir bölümü, ülkemiz genelinde sahip oldukları rezerv alanları ve işlevsel özelikleri doğrultusunda şekillenen ekonomik değerleriyle, cevher olarak nitelendirilmektedir. Bu mineraller endüstriyel seramik ve sanatsal uygulama alanlarında temel hammadde olarak kabul edilip, çamur, sır ve astar bünyelerde kullanılmaktadır. Gölcük volkanizmasıyla jeolojik açıdan zengin bir yüz ölçümü veren Isparta'da, çeşitli mineral yapılarına sahip volkanik kayaçlar görülmektedir. Yörenin jeomorfolojik biçimlenmesinde rol oynayan belirli kayaçlar üzerinde gerçekleştirilen disiplinlerarası çalışmalarda, kayaçların seramik bünyeleri üzerinde gösterdiği minerolojik uyum literatürümüzde yer almıştır. Çalışma kapsamında Sav merkez köyünün çıkışında, Isparta-Antalya karayolunun 12. km'de oluşum göstererek Dereboğazı mevkii olarak adlandırılan bölgeden temin edilen köfke taşı, deneysel süreç odağında çeşitli işlemlere tabi tutularak seramik astar bileşenleriyle reçetelendirilmiştir. Hazırlanan köfke katkılı astar reçetelerinin uygulandığı yüzeydeki olağan durumunu belirlenmek adına deney plakaları üzerinde uygulanıp, 950 – 1040 ◦C arasındaki sıcaklıklardaki uygunluğu araştırılmış ve elde edilen teknik veriler değerlendirilerek kişisel uygulamalarla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rock, known throughout Isparta in the Lakes Region as köfke, is a welded tuff specific to the Gölcük volcanic formation, occurring geologically and geographically in the southern parts of the region, and varies between light yellow and beige tones due to the mineralogical components that make up its structure. Köfke is little known due to its physical and static properties and a limited usage area in architecture, landscaping works and cement industry throughout the city, as well as being a local resource. A significant part of the minerals that make up the structure of volcanic rocks are described as ores, with their economic values shaped according to their reserve areas and functional properties throughout our country. These minerals are accepted as basic raw materials in industrial ceramics and artistic application fields and are used in mud, glaze and slip bodies. Volcanic rocks with various mineral structures can be seen in Isparta, which has a geologically rich surface area with the Gölcük volcanism. The mineralogical harmony of rocks on their ceramic bodies has entered our literature in interdisciplinary studies carried out on some rocks that play a role in the geomorphological formation of the region. Within the scope of the study, the kofke stone obtained from the region called Dereboğazı locality, which is formed at the 12th km of the Isparta-Antalya highway, at the exit of the central village of Sav, was subjected to various processes in the experimental process and was prescribed with ceramic lining components. In order to determine the normal condition of the prepared soil-added primer recipes on the applied surface, they were applied on test plates, their suitability at temperatures between 900 - 950 ◦C was investigated, and the obtained technical data were evaluated and interpreted with personal applications.