Lise Öğretmenlerinin Kekemelik Hakkındaki Tutumu-Isparta Örneği
High school teachers' attitudes about stuttering-Isparta example
- Tez No: 889934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İletişim, bireyler arasındaki tüm davranış, düşünce ve hislerin aktarımını sağlayan bir süreçtir. İletişimin sekteye uğramasında konuşma bozuklukları büyük rol oynamaktadır. Kekemelik; konuşma akışındaki problemlerle özdeşleşmiş tekrarlar, bloklar, uzatmalar, duraklamalar ve eklemelerle karakterize bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik, sıklıkla yanlış yorumlanmakta olup toplum tarafından olumsuz tutum ve damgalara maruz bırakılan önemli bir engel olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebepler ile kekemeliği olan bireyler akademik, sosyal ve özel hayatlarında zorluk yaşamaktadırlar. Bu araştırmada, kekemeliğe ve kekeleyen bireylere karşı lise öğretmenlerinin tutumlarının ölçülmesi amaçlanmış, Isparta il merkezindeki liselerde görev yapan 210 lise öğretmeni araştırmaya dahil edilmiştir. Veri toplamada Kişilik Özellikleri Hakkında Kamuoyu Tutumunun Ölçülmesi-Kekemelik (POSHA-S) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is a process that enables the transfer of all behaviors, thoughts and feelings between individuals. Speech disorders play a major role in the disruption of communication. Stuttering is a speech disorder characterized by repetitions, blocks, prolongations, pauses and additions identified with problems in the flow of speech. Stuttering is often misinterpreted and emerges as a significant disability that is subject to negative attitudes and stigmas by society. For these reasons, individuals who stutter experience difficulties in their academic, social and private lives.This study aimed to measure the attitudes of high school teachers towards stuttering and individuals who stutter, and 210 high school teachers working in high schools in the city center of Isparta were included in the research.