The effectiveness of using tablet computers in teaching vocabulary to Turkish EFL teenage students
Tablet bilgisayarların Türk öğrencilere İngilizce kelime öğretimindeki etkililiği
- Tez No: 412150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu yarı-deneysel araştırmanın amacı, yabancı dili İngilizce olan Türk lise öğrencilerine İngilizce kelime öğretiminde tablet bilgisayar kullanmanın etkililiğini incelemektir. Bu çalışma, tablet bilgisayarların yabancı dil öğrenmeyi, özellikle de yabancı dilde kelime öğretmeyi olumlu yönde etkileme potansiyeline sahip olduğunu varsayar. Araştırma, tablet bilgisayarların kullanımı yoluyla öğretim programının bir parçası olan birtakım etkili ve verimli kelime öğrenme yollarını vurgulamak için yapılmıştır. Hipotez, öğrencilerden yazılım materyallerini kullanmada her zamanki ders kitabını kullanmaya göre daha pozitif bir şekilde motive olmalarının beklenmesidir. Ayrıca kelime gelişiminin ders kitabında sunulan materyalleri kullanan katılımcılardan (kontrol grubu) ziyade yazılım materyali kullanan katılımcılar (deney grubu) için önemli ölçüde daha iyi olacağı beklenmektedir. Araştırma, 2013–2014 Eğitim–Öğretim yılında Nevşehir Merkez 2000 Evler Anadolu Lisesi'nde yapılmıştır. Bu çalışmanın örneklemi, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 26 erkek ve 34 kız olmak üzere 9. sınıf Türk lise öğrencilerinden oluşmuştur (Toplam 60 öğrenci). Deney grubu, sınıfta araştırmacının kontrolünde tablet bilgisayar kullanmıştır. Kontrol grubu ise, yine sınıfta araştırmacının kontrolünde ders kitabı kullanarak geleneksel öğretim yoluyla kelime öğrenmiştir. Her iki grubun öğrencilerine de, dört oturum ve sekiz saatlik bir öğretim sürecinden önce ve sonra 25 kelimelik bir ön test ve son test uygulandı. Bu çalışmadaki veriler başından sonuna kadar SPSS 20.0 versiyonu aracılığıyla işlendi. Araştırmanın sonuçları t-test ve Mann-Whitney U testi kullanılarak yorumlandı. Ayrıca deney grubu öğrencilerine derslerinin bir parçası olan tablet bilgisayar kullanımına ilişkin görüşlerini incelemek için bir anket uygulanmıştır. Sonuçlar, deney grubunun tablet bilgisayarlarla çalışmayı sevdiği ve kontrol grubundan daha fazla kelime öğrendiği ve unutmadığı varsayımını destekledi. Çalışma, ayrıca tablet bilgisayarların kelime öğrenmede etkileşimli ve işbirlikçi bir ortam oluşturmak için ideal araçlar olduğunu ortaya çıkardı. Bu araştırmanın, öğretmen adaylarının üniversitedeki eğitimine ve şu an görev yapmakta olan öğretmenlerin kelime öğretimi çalışmalarına mutlaka katkıda bulunacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study aims at investigating the effectiveness of using tablet computers in teaching vocabulary to Turkish EFL teenage students. This study hypothesizes that the tablet computer has a potential to positively affect foreign language learning, particularly vocabulary instruction. It was conducted to highlight some efficient and effective ways of vocabulary acquisition that can be part of the instructional program through the use of tablet computers. The hypothesis is that students are expected to be more positively motivated to use software materials than the usual textbook. It is also expected that vocabulary development would be significantly better for the participants who use software materials (experimental group) than the ones who use the materials presented in the coursebook (control group). The research was carried out in the 2013–2014 academic year in 2000 Evler Anatolian High School, Nevşehir, Turkey. The sample group of this study was composed of 26 male and 34 female ninth grade Turkish EFL teenage students (totally 60 students). The experimental group used tablet computers in the classroom under the control of the researcher. The control group had traditional instruction using their textbook in the classroom under the control of the researcher. Both groups of students were given pre-tests and post-tests in respect to 25 vocabulary items before and after a four-session and eight-hour of treatment period. The data in this study were processed from beginning to end via SPSS 20.0 version. The results of the study were interpreted by using a t-test and Mann-Whitney U test. The students of the experimental group were also given a questionnaire to analyze their views about using tablet computers as part of their courses. The results supported the hypothesis that the experimental group liked to work with tablet computers and that they learned and retained more vocabulary than the control group. The study also revealed that tablet computers are ideal tools for creating an interactive and collaborative environment for vocabulary learning. It is expected that this research will certainly contribute to the prospective teachers' university education and existing teachers' practices of vocabulary teaching.