Düş, rüya, bilinçdışı imgelerinin sanat alanında sorgulanması ve sanat yapıtına dönüşümü
The questioning of dream, dream, unconscious images in the field of art and their transformation into works of art
  1. Tez No: 889933
  2. Yazar: SEDAT GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NEVİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma düş, rüya ve bilinçdışı kavramlarının sanat alanında sorgulanması ve sanat yapıtına dönüşümü için yapılmıştır. İlk aşamada konu bağlamında ilgili literatür taranarak çalışmanın kavramsal çerçevesi belirlenmiş, bu kapsamda sanat, psikoloji ve felsefe metinleri/görselleri incelenerek kuramsal yazın oluşturulmuştur. Çalışma sürecinde konu ve izlek bağlamlı sanat üretimleri yapılarak çeşitli teknik ve boyutlarda doksan iki uygulama çalışması (resim) ortaya koyulmuştur. Bu süreç sonunda elde edilen görseller Göstergebilim ve Feldman eleştiri yöntemlerinden yararlanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Kavramsal sorgulama özellikle Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung kapsamında irdelenerek çalışma sonunda düş, rüya ve bilinçdışı kavramları bağlamında bazı argümanlar ortaya çıkarılmıştır. Bilinç ve bilinçdışının kollektif çalışması sanat yaratım sürecinde imge dünyasını içselleştirip çeşitlendirdiği, düş ve rüya alanına girildiğinde bilinen gerçekliğin dışında çıkıldığı, sanatçının imge yaratımında düş, rüya ve bilinçdışından yararlanarak sembolik bir dil yarattığı, sanat yaratmada akış veya aşkın zamanların bilinçdışı yolculukları ile olanaklı olduğu, duyguların ifade edildiği çalışmalarda akıl süzgeci, mantık ve bilincin ötelenip bilinçdışının süreci yönettiği, bilinçdışının uyku/uyanıkken imge dünyasına iz bırakmaya devam ettiği ortaya çıkarılan argümanlar olarak sonuç ve değerlendirme bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to question the concepts of dream, dream and unconscious in the field of art and to transform them into artworks. In the first stage, the conceptual framework of the study was determined by scanning the relevant literature in the context of the subject, and in this context, theoretical literature was created by analysing art, psychology and philosophy texts/images. During the study process, ninety-two application works (paintings) in various techniques and dimensions were produced by making art productions in the context of subject and theme. The visuals obtained at the end of this process were analysed and interpreted by using Semiotics and Feldman criticism methods. The conceptual questioning was analysed especially within the scope of Sigmund Freud and Carl Gustav Jung, and at the end of the study, some arguments were revealed in the context of the concepts of dream, dream and unconscious. The collective work of consciousness and unconscious internalises and diversifies the image world in the process of art creation, when one enters the field of dream and dream, one is out of the known reality, and the artist creates a symbolic language by making use of dream, dream and unconscious in image creation, The arguments that flow or transcendental times in the creation of art are possible with unconscious journeys, that in works where emotions are expressed, reason filter, logic and consciousness are postponed and the unconscious directs the process, that the unconscious continues to leave traces in the image world while sleeping/waking are given in the conclusion and evaluation section.