Neoliberalism and post-politics
Neoliberalizm ve post-politika
  1. Tez No: 889942
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANUEL ANDREAS KNOLL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu yüksek lisans tezi, neoliberalizmin siyaset ve toplumun siyasi dinamikleri algılayışı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmacılar, neoliberal sistemde siyasetin öncelikli olarak piyasa çıkarlarına hizmet ettiğini, geniş halk kitlelerini ihmal ettiğini ve depolitizasyonu teşvik ettiğini savunmaktadır. Halkın siyasi taleplerine cevap vermedeki bu eksiklik memnuniyetsizliğe yol açmıştır. Araştırma, şu soruları ele alarak bu post-politik ortamı kavramayı amaçlamaktadır:“Bazı siyasi talepler neoliberal devlet çıkarlarından farklılaştığında ne olur? Bu talepler siyasi alandan dışlanıyorlar mı? Alternatif yaklaşımlar için hala alan var mı? Bu ortam demokrasileri besliyor mu, yoksa onlara bir tehdit mi oluşturuyor?”Tez, post-politik bir kuramsal çerçeve kullanarak Avrupa Birliği'nin ve Türk başkanlık sisteminin yapılarını ve tarihlerini incelemekte ve çağdaş sinema eserlerinin bir analizini içermektedir. Ayrıca tez, post-politikanın üstesinden gelmek için potansiyel çözümleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Aşırılık ve eşitsizliğin son dönemde yükselişe geçmesi post-politika ile ilişkilendirilmekte, mevcut siyasi çıkmazların ve neoliberalizmin krizinin incelenmesi gerekliliğinin altı çizilmektedir. Bu tez, neoliberalizmin siyaset üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde inceleyerek literatüre katkıda bulunmaktadır. Dergi makaleleri, kitaplar, gazete makaleleri, filmler ve siyasal söylem gibi çeşitli veri kaynaklarını kullanmaktadır. Bulgular, kolektif çıkarlar yerine bireyciliğe, rekabete ve piyasa mekanizmalarına öncelik veren neoliberal politikaların dönüştürücü etkilerine ışık tutmaktadır. Bu önceliklendirme, ekonominin depolitizasyonuna ve siyasetin uzlaşmacı bir teknokrasiye dönüşmesine yol açarak alternatif yaklaşım arayışlarını sınırlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This M.A. thesis seeks to investigate the influence of neoliberalism on politics and society's perception of political dynamics. Critics argue that politics has primarily catered to market interests within the neoliberal system, neglecting the broader populace and fostering depoliticization. This lack of responsiveness to the public's political demands has led to dissatisfaction. The research aims to comprehend this post-political environment by addressing questions such as:“What happens when certain political demands diverge from neoliberal state interests? Are they marginalized from the political sphere? Is there still room for alternative approaches? Does this environment nurture democracies, or does it pose a threat?”The thesis examines the structures and history of the European Union and Turkish presidential system, employing a post-political theoretical framework, and incorporates an analysis of contemporary cinematic works. Additionally, the thesis aims to explore potential solutions to overcome post-politics. The recent rise in extremism and inequality is linked to post-politics, underscoring the necessity of examining existing political impasses and the crisis of neoliberalism. This thesis advances the literature by comprehensively examining the impact of neoliberalism on politics. It uses a variety of data sources, including journal articles, books, newspaper articles, political discourse and films. The findings illuminate the transformative effects of neoliberal policies that prioritize individualism, competition, and market mechanisms over collective interests. This prioritization has led to the depoliticization of the economy and the transformation of politics into a consensual technocracy, limiting the pursuit of alternative approaches.