Betonarme binalarda perde duvar oranının deprem performansına etkisi
The effect of shear wall ratio on earthquake performance in RC buildings
  1. Tez No: 889957
  2. Yazar: AYŞE SUVAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KEVSER DERDİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Isparta ilinde yeni yapılacak konut tipi betonarme binalarda perde duvar oranının deprem performansına etkisi ele alınmıştır. Bu binalarda farklı boyutlarda perde duvarlarının yapı performansına etkisi 5,10 ve 15 katlı binalarda toplamda 18 farklı model üzerinde incelenmiştir. Çalışmada ele alınan binalarda x yönünde 12 adet ve y yönünde 12 adet perde duvar modellenmiştir. Bu modellerin sta4cad programında şekil değiştirmeye göre dayanım ve tasarıma göre doğrusal olmayan analizle çok modlu itme yöntemine göre performans projeleri hazırlanmıştır. Yapının periyotları, taban kesme kuvvetleri, kiriş hasar yüzdeleri, kolon hasar yüzdeleri ve metrajları irdelenmiştir. Yeni yapılacak konut tipi binalarda optimal perde oranı 5 katta %0.8, 10 katta %1.25, 15 katta % 1.6'dır. Matlab yazılımı ile 5-15 kat arası tüm binalarda optimal perde duvar oranları bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The effect of shear wall ratio on earthquake performance of new residential reinforced concrete buildings to be constructed in Isparta province is discussed. In these buildings, the effect of different sizes of shear walls on building performance is analyzed on a total of 18 different models in 5, 10 and 15 storey buildings. In the buildings considered in the study, 12 shear walls in x direction and 12 shear walls in y direction were modeled. Performance projects of these models were prepared in sta4cad program according to multimodal pushover method with nonlinear analysis according to strength and design according to deformation. Periods, base shear forces, beam damage percentages, column damage percentages and quantities of the structure were analyzed. The optimal shear ratio for new residential buildings is 0.8% for 5 stories, 1.25% for 10 stories and 1.6% for 15 stories. With Matlab software, optimal shear wall ratios were found for all buildings between 5-15 storeys.