Ebeveynleri polis memuru olan ortaokul öğrencileri ve ebeveynlerinin bağımsızlık değerine ilişkin görüşleri
Middle school students whose parents are police officers and parents' remarks regarding value of independence
  1. Tez No: 890012
  2. Yazar: OSMAN TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA GÜLŞAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mevcut araştırmada, ebeveynleri polis olan ortaokul öğrencilerinin ve ebeveynlerinin bağımsızlık değerine ilişkin görüşleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma nitel araştırmaların doğasına uygun olarak olgu bilim deseni ile tasarlanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları ise ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen ebeveyni polis memuru olan ortaokul öğrencileri ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde onbir ortaokul öğrencisi ve on polis memuru ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde tümdengelimsel analizi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda değeri nasıl anlamlandırdıkları başlığı altında, öğrencilerin vermiş olduğu cevaplardan yönetimsel ve simgesel olmak üzere iki tema; ebeveynlerden ise yönetimsel, simgesel ve toplumsal olmak üzere üç tema elde edilmiştir. Hem öğrencilerin hem de ebeveynlerin görüşlerinden bağımsızlık değerinin kazandırılması noktasında okul, aile ve diğer çevre olmak üzere üç tema sonucuna ulaşılmıştır. Yalnızca ebeveynlerden elde edilen çocuklarda bağımsızlık değerinin varlığının göstergesine ilişkin verilerin analiz sonuçlarına göre, toplumsal ve bireysel olmak üzere iki tema elde edilmiştir. Araştırma neticesinde öğrencilerin ve ebeveynlerin genellikle aynı tema ve kategoriler üzerinde yoğunlaştığı görülmekle beraber ebeveynler, okullarda bağımsızlık değerinin kazandırılması noktasında rol-model olma yöntemini tercih etmemişlerdir. Ortaya konan bu sonuç derinlemesine araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
In the current study, the views of middle school students whose parents are police officers and their parents on the value of independence were tried to be revealed. The study was designed with a phenomenological design in accordance with the nature of qualitative research. In the study, semi-structured interview questions were used as data collection tools. The participants of the study consisted of middle school students whose parents were police officers and their parents, who were determined by the criterion sampling method. During the data collection process, eleven secondary school students and ten police officers were interviewed. Deductive analysis was preferred in analyzing the data. As a result of the research, two themes, namely administrative and symbolic, were obtained from the answers given by the students under the title of how they make sense of value, and three themes, namely administrative, symbolic and social, were obtained from the parents From the opinions of both students and parents, three themes, namely school, family and other environment, were obtained in terms of gaining the value of independence. According to the results of the analysis of the data on the indicators of the existence of the value of independence in children obtained only from parents, two themes, social and individual, were obtained.As a result of the research, although it was seen that students and parents generally concentrated on the same themes and categories, parents did not prefer the method of role-modeling at the point of gaining the value of independence in schools. This conclusion can be explored in depth.