Mide kanserli hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası prognostik değerlerin hasta yaşam süresi üzerine etkisi
- Tez No: 828633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET OKTAY YİRMİBEŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Mide kanseri dünya üzerinde maddi ve manevi anlamda önemli bir sağlık sorunudur. Dünya çapında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden olarak kabul edilen mide kanseri için preoperatif ve postoperatif prognostik bazı faktörlerin hasta yaşam süresine etkisini değerlendirmeye çalıştık. Şimdiye kadar meslektaşlarımız tarafından mide kanserinde prognostik faktörler ile ilgili birçok çalışma yapılmış olsa da, bu konuda daha fazla araştırılmaya gerek duyulmaktadır. Mide kanserli hastaların tedavi algoritmasının şekillendirilmesine katkı sağlamak ve prognostik değerlerin yaşam süresine etkilerini değerlendirmek için 2017-2020 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi genel cerrahi bölümünde mide kanseri cerrahisi yapılmış 121 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaşı, cinsi, tümörün yerleşim yeri, preoperatif crp/alb değeri, neoadjuvan tedavisi, yapılan operasyon tipi, rezeksiyon sınırı, diğer organ metastazı, lenf nodülü metastazı, periton metastazı, karaciğer metastazı, seroza invazyonu, postoperatif tümörün boyutu, histopatolojik tipi, tümörün evresi, Lauren sınıflaması, histopatolojik lenf nodülü metastaz oranı, postoperatif kemo veya radyoterapi almış olması ve sağ kalım sürelerini değerlendirdik. Çalışma sonucunda tek değişenli analizlerde mide kanserinin evresi, seroza invazyonu, lenf nodu metastazının mevcutluğu ve diseke edilen lenf nodlarında patolojik lenf nodu metastaz oranının, çok değişenli analizlerde ise diseke edilen lenf nodlarında pozitif lenf nodu(metastaz) oranının hasta yaşam süresi üzerine etkisinin prognostik önem taşıdığı görüldü. Bunun dışında SPSS uygulamasındaki istatistik verilerin sonucunda P değeri anlamsız olarak görülsede, orantısal olarak değerlendirdiğimizde bazı değerlerin önem taşıdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stomach cancer is an important health problem in the world, both materially and spiritually. We tried to evaluate the effect of some preoperative and postoperative prognostic factors on patient survival for stomach cancer, which is considered one of the leading causes of cancer-related deaths worldwide. Although many studies have been conducted by our colleagues on prognostic factors in gastric cancer so far, more research is needed on this subject. . In order to contribute to shaping the treatment algorithm of patients with stomach cancer and to evaluate the effects of prognostic values on life expectancy, 121 patients who underwent gastric cancer surgery in the general surgery department of Kocaeli University Hospital between 2017 and 2020 were evaluated retrospectively. Patients' age, gender, location of the tumor, preoperative CRP/ALB value, neoadjuvant treatment, operation performed type, resection margin, other organ metastasis, lymph node metastasis, peritoneal metastasis, liver metastasis, serosa invasion, postoperative tumor size, histopathological type, tumor stage, Lauren classification, histopathological lymph node metastasis rate, postoperative chemo or radiotherapy we evaluated the need to receive and survival times. As a result of the study, in univariate analyses, the stage of gastric cancer, serosa invasion, presence of lymph node metastasis and pathological lymph node metastasis rate in dissected lymph nodes, and in multivariate analyses, the effect of positive lymph node (metastasis) rate in dissected lymph nodes on patient survival have prognostic importance. was seen. Apart from this, although the P value was seen as meaningless as a result of the statistical data in the SPSS application, it was determined that some values were important when we evaluated them proportionally.