Adli bilişim ve Türk Ceza Mahkemesi'nde dijital deliller
Forensic and forensic digital evidence at the Turkish Criminal Court
  1. Tez No: 890048
  2. Yazar: UMUT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknoloji alanında yaşanan gelişmelerle beraber işlenen suçların da dijitalleşmesi kaçınılmaz olmuştur. Günümüzde teknoloji alanındaki gelişmelerin hız kazanması, küresel boyutta yer alan suçların, olağan suçlar durumuna gelmesine neden olmaya başlamıştır. Dijital deliller suçların aydınlatılması açısından önem arz etmekte ve günümüzde bu delillerin ele alınması da bir zorunluluk durumuna gelmiştir. Dijital verilerin mahkemeye delil niteliğinde sunulması açısından bu verilerin toplanması, muhafaza edilmesi, incelenmesi ve raporlaştırılması hususlarında delillerde herhangi bir silme, ekleme, değişiklik yapma gibi işlemlerin gerçekleştirilmemesi, işlenen suçla dosyanın oluşturulduğu zamanın birbirleriyle uyuşması, verilerin şüpheli kişiye ait olduğu vb. kriterlerin adli bilişim yöntemleri ile kanıtlanmasının gerekliğinin ele alınarak, dijital delillerin nasıl elde edilmesi, elde edilen delillerin muhafazası, tasnif edilmesi ve işlenen suçla ilişkilendirilmesi hususlarına dikkat çekilerek, adli bilişimin giderek artan öneminin vurgulanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the developments in the field of technology, the digitalization of crimes has become inevitable. Today, the acceleration of developments in the field of technology has started to cause crimes in the global dimension to become ordinary crimes. Digital evidence is important in terms of illuminating the crimes and it has become a necessity to deal with these evidences today. In terms of presenting the digital data as evidence to the court, no actions such as deleting, adding, making changes in the evidence regarding the collection, preservation, examination and reporting of this data, the compatibility between the crime committed and the time the file was created, the fact that the data belonged to the suspect, etc. It is aimed to emphasize the increasing importance of forensic informatics by addressing the necessity of proving the criteria with forensic methods, drawing attention to how to obtain digital evidence, keeping the obtained evidence, classifying it and associating it with the crime committed.