Kronik boyun ağrılı bireylerde temporomandibular eklem mobilizasyonu ve egzersizlerinin postür, endurans ve fonksiyonelliğe etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of temporomandibular joint mobilization and exercises on posture, endurance and functionality in individuals with chronic neck pain
  1. Tez No: 890050
  2. Yazar: ŞEYMA DELCEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın amacı kronik boyun ağrılı hastalara uygulanan temporomandibular eklem (TME) mobilizasyonu ve egzersizlerinin postür, endurans, fonksiyonellik ve uyku kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 42 kronik boyun ağrısına sahip kadın ve erkek hasta dahil edildi. Hastalar randomizasyon yöntemiyle kontrol grubu ve TME mobilizasyon ve egzersiz (deney) grubu olarak 2'ye ayrıldı. İki grubun tedavisinde de mevcut olan konservatif tedavi, elektroterapi (tens, yüzeysel ve derin ısıtıcılar, interferansiyel akım) ve motor kontrol egzersizleri başlığı altında kasların kuvvetlendirilmesi, germe egzersizleri ve postüral düzeltme egzersizleri verildi. Deney grubuna ek olarak temporamandibular eklem mobilizasyonu ve egzersizleri uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası gruptaki katılımcıların ağrısı vizüel analog skala (VAS), servikal hareket açıklığı ölçümü gonyometre ve Iphone'un Clinometer uygulaması, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), postür New York Postür Değerlendirme Testi, fonksiyonellik Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi (NDI), temporomandibular eklem disfonksiyonu Fonseca Anamnestik Anketi, endurans ise statik kassal endurans testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine whether temporomandibulary joint mobilization and exercises added to the conventional physiotherapy programme of patients with chronic neck pain have an effect on changes in posture, endurance, functionality and sleep quality. 42 male and female patients with chronic neck pain who matched the criteria were included in the study. The patients were randomly divided into two groups as control group and temporomandibulary joint mobilization and exercise (experiment) group. Muscle strengthening, stretching exercises and postural correction exercises were given under the headings of conservative treatment, electrotherapy (tens, superficial and deep heaters, interferential current) and motor control exercises, which are available in the treatment of both groups. Additionally, temporamandibulary joint mobilization and exercises were applied to the experimental group. In the pre-treatment and post-treatment pain of participants in both groups was measured by visual analog scale (VAS), cervical range of motion was measured via goniometer and iPhone Clinometer application, sleep quality by Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), posture via New York Posture Rating Test, functionality by Neck Disability Index (NDI) temporomandibulary joint dysfunction by Fonseca Anamnestic Questionnaire and endurance was measured with static muscular endurance tests. A significant difference (p0.05) was found in the averages of muscular endurance between the treatment and the control groups after the treatment. As a result, including TMJ mobilization and exercises in the rehabilitation program applied to patients with chronic neck pain increases neck functionality and helps reducing the felt pain in daily life. It was observed that the patients' posture improved more and their muscle endurance increased with the given exercises. It was determined that it increased the normal joint range of motion and had a positive contribution to the rehabilitation.