Kazlarda yumurta dış kalite özelliklerinin kuluçka sonuçlarına etkisi
The effect of external egg quality traits on hatching results in geese
  1. Tez No: 890082
  2. Yazar: ŞÜKRÜ TANUN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF BOZ, DR. KADİR ERENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye-Yozgat ilinde yetiştirilen yerli genotip kazlarda yumurta dış kalite özelliklerinden olan yumurta ağırlığı, şekil indeksi, yumurta kabuk opaklığı ve kabuk kalınlığı özelliklerinin kuluçka sonuçlarına etkisini belirlemektir. Çalışmada 44 haftalık yaştaki ebeveyn kazlardan 3 hafta süreyle toplam 400 adet yumurta toplanmıştır. Toplanan yumurtalarda dış kalite özellikleri tespit edilip, kuluçka işlemi gerçekleştirilmiştir. Kuluçka sonrası palazlarda ağırlık ve kalite özellikleri belirlenmiştir. Çalışma tesadüf parselleri deneme planına göre değerlendirilmiştir. Veriler one-way ANOVA prosedürü kullanılarak varyans analizine tabi tutulmuştur. Kesikli veri yapısındakilerin iki seviyeli olanları binomial logit-link, ikiden fazla seviyeli olanları ise multinomial cumulative logit-link fonksiyonu ile Generalized Linear Model prosedürü kullanılarak analiz edilmiştir. Yerli genotip kazlardan elde edilen ağır yumurta grubunda daha yüksek yumurta eni ve boyu ile palaz ağırlığı, uzunluğu, incik uzunluğu ve çapı tespit edilmiştir. Bununla birlikte yumurta ağırlığı ile palaz ağırlığı, uzunluğu, incik çapı ve uzunluğu arasında pozitif fenotipik korelasyon belirlenmiştir. Yumurta şekil indeksi %65'den düşük yumurtalarda daha yüksek palaz ağırlığı bulunmuştur. Kabuk kalınlığı 55 mm'den düşük olan yumurtalarda kuluçkada yumurta ağırlık kaybı daha yüksek olmuştur. Kabuk opaklığı ile çıkış gücü arasında düşük seviyede pozitif fenotipik korelasyon tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler Yozgat Yöresi yerli genotip kazlarda yumurta kalite özellikleri, kuluçka sonuçları ve palaz kalite özellikleri hakkında önemli bilgiler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of egg weight, shape index, egg shell opacity and shell thickness, which are egg external quality characteristics, on hatching results in native geese reared in Yozgat province, Türkiye. In the study, a total of 400 eggs were collected from parent geese at the age of 44 weeks during 3 weeks. The external quality characteristics of the collected eggs were determined and incubation was carried out. After incubation, weight and quality characteristics were determined. The study was evaluated according to the random plots experimental design. Data were subjected to variance analysis using one-way ANOVA procedure. Discrete data were analysed using the Generalized Linear Model procedure with binomial logit-link function for two levels and multinomial cumulative logit-link function for more than two levels. Higher egg width and length, egg weight, length, shank length and diameter were determined in the heavy egg group obtained from local genotype geese. In addition, a positive phenotypic correlation was determined between egg weight and body weight, length, shank diameter and length. Eggs with an egg shape index of less than 65% had a higher gosling weight. Hatching egg weight loss was higher in eggs with shell thickness less than 55 mm. There was a low level of positive phenotypic correlation between shell opacity and hatchability. The data obtained as a result of the study provided important information about egg quality characteristics, hatching results and gosling quality characteristics of native geese in Yozgat Region.