While putting on the shoes: A qualitative study on experiences in the pre-departure phase of migration
Ayakkabıları giyerken: Göçün ayrılış öncesi dönemindeki deneyimlere dair nitel bir çalışma
  1. Tez No: 890097
  2. Yazar: ECE NUR BORANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE FUNDA BARUTÇU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'den göç etmeye hazırlanan bireylerin ayrılış öncesi deneyimlerini incelemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, göç için en az bir resmi onay almış kişiler çalışmaya dahil edilmiştir. Ölçüt örnekleme yöntemi ile on bir katılımcıya (dokuz kadın iki erkek) ulaşılmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen Göçün Ayrılış Öncesi Aşamasındaki Deneyimler adlı yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Verileri analiz etmek için yorumlayıcı fenomenolojik analiz kullanılmıştır. Analiz sonucunda göç kararı, zorluklar, kolaylaştırıcılar ve dönüş kararı olmak üzere dört grup deneyimsel tema bulunmuştur. Bulgular; itme ve çekme kuramı, ekolojik sistemler kuramı, göreli yoksunluk kuramı ve ilgili alan yazın ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the pre-departure experiences of individuals preparing to migrate from Türkiye. People who were citizens of the Republic of Türkiye and had at least one official approval for immigration were included in the study. Eleven participants (nine women and two men) were recruited using the criterion sampling method. Data were collected using the semi-structured interview form called Experiences in Pre-Departure Phase of Migration, which was developed by the researchers. Interpretive phenomenological analysis was used to analyze the data. Four group experiential themes were determined: migration decision, difficulties, facilitators, and return decision. The findings are discussed with push and pull theory, ecological systems theory, relative deprivation theory, and related literature.