Gebelere verilen videolu eğitimin oral glukoz tolerans testi yaptırma, bilgi ve kaygı düzeyine etkisi: Randomize çalışma
The effect of video education given on pregnancy on oral glucose tolerance test implementation status, knowledge and anxiety level: Randomized tri̇al
  1. Tez No: 890098
  2. Yazar: GÜLCAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİREL BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Özet Gebelere Verilen Videolu Eğitimin Oral Glukoz Tolerans Testi Yaptırma, Bilgi ve Kaygı Düzeyine Etkisi: Randomize Çalışma Amaç: Araştırma, primipar gebelere verilen planlı videolu eğitimin oral glukoz tolerans testine (OGTT) yönelik bilgi düzeyine, test yaptırma durumuna ve test sırasındaki durumluk kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tek kör randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. İstanbul Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Polikliniği'ne başvuran 55 eğitim ve 59 kontrol grubu gebe ile Haziran-Kasım 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veri toplamada; Bilgilendirilmiş Olur Formu, Gebelerin Tanıtıcı Özelliklerine Yönelik Soru Formu, OGTT Yaptırma Niyeti ve Durumu Soru Formu, Gebelik Şekeri ve Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) ile İlgili Bilgi Düzeyi Formu ve Durumluk Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Bilgi düzeyi formu ve video senaryoları için uzman görüşleri alınmıştır. Eğitim grubu gebeler için Instagram üzerinden“@ogttegitim”sayfası oluşturulmuş ve altı adet eğitim videosu paylaşılmıştır. Veri toplama aşamasının tamamlanmasına güç analizi ile karar verilmiştir. Tüm veriler bilgisayarda SPSS Windows 22 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; ortalama, standart sapma, frekans, basıklık ve çarpıklık, varyans analizi, Bonferroni çoklu karşılaştırma testi, bağımsız iki grup karşılaştırması t-testi, Kolmogorov-Smirnov, Ki-kare testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır. Araştırma için ClinicalTrials numarası alınmıştır. (NCT05686694) Bulgular: Eğitim ve kontrol grubu gebeler arasında OGTT yaptırma durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur ( X2:14,23;p
Özet (Çeviri)
Abstract The Effect of Video Education Given on Pregnancy on Oral Glucose Tolerance Test Implementation Status, Knowledge and Anxiety Level: Randomized Trial Aim: The research was conducted to determine the effect of planned video education given to primiparous pregnant women on the level of knowledge about the oral glucose tolerance test (OGTT), the status of having the test, and the state anxiety level during the test. Method: The research is a single-blind randomized controlled experimental study. It was conducted between June and November 2023 with 55 training and 59 control group pregnant women who applied to the Pregnancy Polyclinic of Istanbul Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. In data collection; Informed Consent Form, Questionnaire on Descriptive Characteristics of Pregnant Women, Questionnaire on Intention and Status of OGTT, Knowledge Level Form on Gestational Diabetes and Oral Glucose Tolerance Test (OGTT) and State Anxiety Scale were used. Expert opinions were received for the knowledge level form and video scenarios. A“@ogttegitim”page was created on Instagram for the pregnant women in the education group and six education videos were shared. It was decided to complete the data collection phase through power analysis. All data were analyzed by saving them to the SPSS Windows 22 program on the computer. In the analysis of data; mean, standard deviation, frequency, kurtosis and skewness, analysis of variance, Bonferroni multiple comparison test, independent two group comparison t-test, Kolmogorov-Smirnov, Chi-square test were used. A significance level of 0.05 was used as a criterion in interpreting whether the obtained data were significant or not. ClinicalTrials number was obtained for the study. (NCT05686694) Results: A statistically significant difference was found between the pregnant women in the education and control groups in terms of having an OGTT (X2:14.23;p