Hastane temelli çocuk koruma merkezine cinsel istismar iddiası nedeniyle adli tıbbi değerlendirme yapılmak üzere gönderilen ensest olguların incelenmesi
Examination of incest cases sent to the hospital-based child protection center for forensic medical evaluation due to allegations of sexual abuse
- Tez No: 890117
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF İNANICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Ensest; genellikle aile içinde gizli tutulması ve bir tabu olarak görülmesi nedeniyle en zor ortaya çıkan ve birçok mağduriyete neden olan önemli bir toplumsal sorundur. Ensestle ilgili sınırlı literatür bulunması, olguların gizli kalabilmesi ve bu sebeple yasal ve tıbbi başvuruların azlığı, multidisipliner başvuru merkezlerinin ve tutulan kayıtların yetersizliği konuyla ilgili sağlıklı verilere ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada cinsel istismar iddiası nedeniyle başvuran ve ensest tanımına uyan olguların çok disiplinli yaklaşımla adli tıbbi değerlendirilmesi yapılarak risk faktörleri, olgular üzerindeki etkileri ve alınabilecek önlemler belirlenerek, elde edilen bulguları ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çocuk Koruma Birimi'ne 2012 ile 2022 yılları arasında başvuran cinsel istismar iddiasına yönelik 569 olgu içinden, ensest tanımına uyan 126 olgunun dava dosya içeriğinde bulunan taraflara ait bilgiler, ifade tutanakları, adli görüşme raporları, ruh sağlığı değerlendirmeleri, fizik muayene bilgileri, ilgili hekim tarafından düzenlenen adli tıbbi değerlendirme raporları, mevcutsa önceki adli raporları geriye dönük olarak incelenmiştir. İstatiksel analiz için IBM SPSS Statistics 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çocukların %83,3'ünün (n:105) kız, şüphelilerin %92'sinin (n:115) erkek olduğu, çocukların yaş ortalamasının 9,03±3,79 ve her cinsiyette en yüksek oranın 6-11 yaş grubunda olduğu, %53,2'sinin (n:67) parçalanmış aile yapısına sahip olduğu, %26,8'inin zeka gelişiminin yaşıyla uyumlu olmadığı, şüphelilerin yaş ortalamasının 33,32±13,30 ve %31'inin (n:39) çocuğun öz babası olduğu, ilk olaydan itibaren adli yetkililere bildirim arasında geçen sürenin ortalamasının 591,71±913,65 gün olduğu, olguların %48,4'ünde (n:59) iddia edilen eylemin cinsel penetrasyon şeklinde gerçekleştiği, %42'sinde (n:50) eylemin 5'ten fazla kez meydana geldiği, %61,1'inde (n:77) tehdit ve/veya hile kullanıldığı, %18,3'ünde (n:23) fiziksel şiddetin olaya eşlik ettiği, %76,8'inde (n:83) olay sonrası ruhsal bozukluk geliştiği saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda Çocuk Koruma Biriminde incelenen tüm cinsel istismar olgularının içinden beşte birinin ensest tanımına uyduğu, bu oranın hiç de azımsanamayacağı, ensest sonucunda kısa veya uzun dönemde birçok ruhsal belirti veya bozukluk gelişebileceği göz önüne alındığında; bu olgulara ilgili branşlar ile birlikte tek bir merkezde çok disiplinli bir yaklaşım sağlanmalı ve çocuğun yeniden travmatize olmasının önüne geçilerek değerlendirmesi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to address incest, a significant societal issue that is often concealed within families due to its secretive nature and societal taboo. The limited literature on incest, coupled with cases remaining hidden, poses challenges in obtaining sufficient legal and medical data, making it difficult for multidisciplinary centers to access accurate information. The study focuses on cases reporting sexual abuse with characteristics fitting the definition of incest, aiming to contribute to the literature through a multidisciplinary forensic medical evaluation. We aim to identify risk factors, assess the impact on individuals, and propose preventive measures. Materials and Methods: This study analyzes 126 cases of alleged incest out of 569 child abuse reports filed with the Child Protection Unit between 2012 and 2022. Information from legal documents, statements, forensic interviews, mental health evaluations, physical examination records, and forensic medical assessment reports were examined, including any available past forensic reports. IBM SPSS Statistics 22.0 was used for statistical analysis. Results: Notable findings include 83,3% of the children being girls, 92% of the suspects being male, an average child age of 9,03±3,79 years with the highest incidence in the 6-11 age group, 53,2% having a broken family structure, and 26.8% having cognitive development mismatch compare with same age group. The average age of suspects was 33,32±13,30 years, with 31% being the child's biological father. The average time between the first incident and reporting to authorities was 591,71±913,65 days. In 48,4% of cases, the alleged act involved sexual penetration, 42% occurred more than five times, 61,1% involved threats or deception, 18,3% involved physical violence, and 76,8% resulted in post-incident mental disorders. Conclusion: In our study, it was observed that one-fifth of all examined cases of sexual abuse within the Child Protection Unit fit the definition of incest. Considering that this proportion is not negligible, and acknowledging the potential development of various psychological symptoms or disorders in the short or long term due to incest, a multidisciplinary approach involving relevant disciplines should be established in a single center. All assessments should be conducted to prevent the re-traumatization of children.