Reformulating the third mission of universities: Social innovation in the Turkish higher education ecology
Üniversitelerin üçüncü misyonunun yeniden değerlendirilmesi: Türkiye yükseköğretim ekolojisinde sosyal inovasyon
  1. Tez No: 890161
  2. Yazar: HANDE ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Ulusal/uluslararası düzeyde toplumsal sorunların çözümüne yönelik tartışmaların yüksek olması, kurumları toplumsal sorunları sürdürülebilir, etkili ve kapsayıcı bir şekilde ele almak için çözüm arayışlarına yöneltmektedir. Yükseköğretim Kurumları ve aktörleri, sosyal inovasyon (Sİ) faaliyetlerini desteklemek için önemli değişim ajanlarıdır. Sİ eylem odaklı, sistematik ve çok düzeyli uygulamaları içermektedir. Yükseköğretim ekolojisinde bu Sİ bileşenlerinin daha net ve çok yönlü anlaşılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, Türk Yükseköğretim ekosistemi içinde Sİ uygulamalarını desteklemek için gerekli süreç dinamiklerini araştırmaktadır. Sİ uygulamalarına yönelik bilinç eksikliği, sistematik çalışmaların azlığı ve bu alandaki talep eksikliği nedeniyle henüz Türkiye'de Sİ gerçek potansiyeline ulaşamamıştır. Yükseköğretim kurumlarının dörtlü sarmal aktörleri arasındaki iş birliğini desteklemek, bilimsel hizmet çeşitliliğini zenginleştirmek ve yükseköğretim kurumlarının ve aktörlerinin itibarını iyileştirmek için sosyal inovasyonu değerlendirme konusunda büyük bir potansiyel vardır. Çalışma, yükseköğretim bağlamında Sİ dinamiklerini anlamak için genel bir nitel araştırma tasarımı kullanarak 42 katılımcıyı değerlendirmiştir. Araştırma, yükseköğretim kurumu bağlamında sosyal inovasyon çalışma tanımı oluşturmuş, uygulayıcılar için sistematik bir kavramsal model geliştirmiş, Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya gibi örneklenen şehirlerdeki yükseköğretim ekosistem dinamiklerini ve değişim potansiyelini ortaya koymuş ve yükseköğretim uygulayıcıları ve yöneticilerinin Sİ uygulamalarını destekleme ve genişletmedeki rollerini tanımlamıştır. Sosyal inovasyon uygulamaları, yükseköğretim kurumunun üçüncü misyon rolünü zenginleştirmeye yardımcı olacak, sosyal ve beşeri bilimlerin araştırma ve geliştirme(AR-GE) faaliyetlerine dahil edilmesini destekleyecek ve ayrıca etki odaklı araştırma uygulamalarını geliştirecektir.
Özet (Çeviri)
Debates to resolve social problems are high at national/international level, driving institutions to search for solutions to tackle societal problems in a sustainable, effective and inclusive manner. Higher Education Institutions (HEIs) and their actors are important change agents to support social innovation (SI) practices. SI requires action oriented, systematic and multi-level discourse and thus there is a need for a clearer and multifaceted understanding of SI practices within the higher education ecology. The study investigates the necessary process dynamics to support SI practices within the Turkish Higher Education ecosystem. SI is currently hindered in Türkiye due to a lack of understanding, systematic and organized demand for SI practices. There is a great potential of SI practices to support collaboration among quadruple helix actors, enrich service proliferation and to improve the reputation of universities. The study has used a generic qualitative research design to evaluate 42 respondents to understand the dynamics of SI in the HEI context. The research has resulted in a working definition of SI within the HEI context, has developed a systematic conceptual model for implementors, has differentiated the HEI ecosystem dynamics and change potential in the sampled cities of Ankara, Istanbul, Izmir and Konya and has defined roles for HEI implementors and managers to support and extend SI practices. Social innovation practices will help enrich the HEI's third mission role, will support the inclusion of social science and humanities as a conduit for research and development (R&D) and also support impactful research practices.