Birinci karpometakarpal eklem artrozlarının cerrahi tedavisinde abduktor pollicis longus tendon slibi ile süspansiyonplasti operasyonlarımızın klinik sonuçları
Clinical results of our suspensionplasty operations with abduktor pollicis longus tendon slip in the surgical treatment of first carpometacarpal joint arthrosis
- Tez No: 890206
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ EREN CANSÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ: Birinci karpomatekarpal eklem cerrahisinde pek çok teknik tanımlanmıştır. Biz bu çalışmada orjinali Thompson'a ait olan APL tendonu ile süspansiyonplasti ameliyatının Sirotakova M. tarafından yapılan modifikasyonu ile opere ettiğimiz hastaların ağrı ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma için kliniğimizde birinci karpometakarpal eklem artrozu nedeniyle opere olan hastalar geçmişe dönük olarak tarandı. Bu hastalar içerisinden tek bir cerrah tarafından Sirotakova M. modifikasyonu uygulanarak opere edilenler belirlendi. Belirlenen hastalar çağırılarak operasyon öncesi ve sonrası VAS skorları, operasyon sonrası kapandji skorları, kavrama gücü, çimdikleme gücü ve anahtar tutma gücü açısından değerlendirildi. Hastalara tekrar başa dönseler opere olup olmayacakları sorularak memnuniyet durumlarının tespiti yapıldı. Komplikasyonları raporlandı. BULGULAR: Çalışmaya toplam 10 hasta ile yapıldı. Operasyon sonrası hastaların VAS skorlarında ortalama 6.4 birim bir düşüş kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION AND PURPOSE: Many techniques have been described in first carpomatecarpal joint surgery. In this study, we aimed to evaluate the pain and functional results of the patients who were operated on with the modification of the APL tendon suspensionplasty surgery made by Sirotakova M., which originally belonged to Thompson. MATERIALS AND METHODS: For the study, patients who were operated on for first carpometacarpal joint arthrosis in our clinic were retrospectively found. Among these patients, those who were operated on by a single surgeon using the Sirotakova M. modification were identified. The selected patients were called and evaluated in terms of pre- and post-operative VAS scores, post-operative Kapandji scores, grip strength, pinch strength and key grip strength. The patients' satisfaction levels were determined by asking them whether they would undergo surgery if they had to go back to the beginning. Complications have been reported. RESULTS: The study was conducted with a total of 10 patients. An average decrease of 6.4 units was recorded in the patients' VAS scores after the operation.