Mâtürîdî'nin Te'vîlâtü'l-Kur'ân'ında Peygamberlere yönelik uyarılar
Warnings to Prophets in Maturidi's Te'vîlâtü'l-Qur'an
  1. Tez No: 890208
  2. Yazar: MEHMET FERİT KIZILALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDOĞAN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Peygamberler, tebliğ görevleri süresince vahiy vesilesiyle hem Allah hem de insanlarla iletişim hâlinde olmuşlardır. Bu durum, onların bir şekilde uyarı/itâba maruz kalmalarına neden olmuştur. İtâb; peygamberlerin, yaptıkları yanlışlar sonucunda Allah tarafından ikaz edilmeleridir. Peygamberlik kurumunun doğru anlaşılması, dolayısıyla dinin doğru kavranabilmesi için bu uyarının mahiyeti bizler için önem arz etmektedir. Çalışmamızın merkezinde yer alan ve dirayet ekolünün öncüsü olan Mâtürîdî (öl. 333/944), Te'vîlâtü'l-Kur'ân adlı eserinde ayetleri yorumlarken öncüsü olduğu dirayet usulünden taviz vermemiştir. Nitekim o, ismet sıfatına sahip olan peygamberler hakkında yapılan bazı rivayetleri bu bağlamda değerlendirmiştir. Değerlendirmelerinin sonucunda, bazı istisnalar haricinde itâb olarak sayılan durumların neredeyse hiçbirini kabul etmemiştir. Söz konusu âyetleri uyarı olarak değil, emir-nehiy olarak kabul etmiş ve buna göre te'vil etmiştir. Üstelik bunların ismete aykırı olmadığını dile getirmiştir. Onun bu yönüyle pek çok müfessirden ayrıştığı ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Prophets were in communication with both God and human beings through revelation during their mission. This situation caused them to be exposed to warnings and reprimands in some way. Itāb is the warning of the prophets by Allah as a result of their mistakes. The nature of this warning is important for us in order to understand the institution of prophethood correctly and therefore to understand the religion correctly. Māturīdī (d. 333/944), who is at the centre of our study and the pioneer of the dirayat school, did not compromise from the dirayat method he pioneered while interpreting the verses in his work titled Te'wīl al-Qur'ān. As a matter of fact, he evaluated some narrations about the prophets who had the attribute of ismat in this context. As a result of his evaluations, with some exceptions, he did not accept almost any of the situations considered as reproach. He accepted the verses in question not as warnings, but as imperatives and prohibitions and interpreted them accordingly. Moreover, he stated that they were not contrary to isma'. It can be argued that he differed from many commentators in this respect.