Üniversite öğrencilerinde sosyal ağ bağımlılığının öz-şefkat ve dengeli yaşam ile ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between social network addiction and self-compassion and balanced life among university students
- Tez No: 954684
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRKEM YARARBAŞ, DOÇ. DR. OSMAN HASAN TAHSİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Psikoloji, Education and Training, Public Health, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerindeki sosyal ağ bağımlılığı ile algılanan öz-şefkat düzeyi ve dengeli yaşam modeli arasındaki ilişkileri incelemektir. Ayrıca sosyal ağ bağımlılığı ve sosyodemografik özellikler değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu araştırmanın evreni, İzmir Demokrasi Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinde 2023-2024 akademik yılında öğrenim gören 1056 üniversite öğrencisidir. Araştırma 542 gönüllüyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak;“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ)”,“Öz-Şefkat Ölçeği-Kısa Formu (ÖŞÖ-KF)”ve Pozitif Psikoterapinin denge modeli bağlamında geliştirilmiş“Dengeli Yaşam Ölçeği (DYÖ)”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programında sayı, yüzde ve ortalama±standart sapma şeklinde özetlenip bağımsız örneklemler t-testi, ki-kare testi ve Pearson korelasyon analiziyle değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Sosyal ağ bağımlılığı olan grubun toplam öz-şefkat puanı (Ort = 31,66±6,85, p = 0,000) ve dengeli yaşam başarı/kariyer alt boyutu puanı (Ort = 15,48±3,40, p = 0,004), bağımlı olmayan gruba kıyasla anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur. Ancak, toplam dengeli yaşam puanı ve dengeli yaşamın ilişki, maneviyat/anlam ve beden alt boyutlarında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Toplam sosyal ağ bağımlılığı puanı ile toplam öz-şefkat puanı arasında negatif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = –0,319, p0,05) ve dengeli yaşam beden alt boyutu puanı (r = –0,058, p>0,05) arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to examine the relationships between social network addiction, perceived self-compassion levels, and balanced life model among university students. In addition, social network addiction and sociodemographic characteristics were evaluated. The population of this descriptive and cross-sectional study consists of 1,056 university students studying in the Faculties of Medicine and Dentistry at İzmir Democracy University during the 2023-2024 academic year. The study was conducted with 542 volunteers. The data collection tools included the 'Sociodemographic Information Form', the 'Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS)', the 'Self-Compassion Scale – Short Form (SCS-SF)', and the 'Balanced Life Scale (BLS)', which was developed within the framework of the balance model of Positive Psychotherapy. The data were summarized in terms of frequency, percentage, and mean ± standard deviation using the SPSS 25.0 software, and analyzed using independent samples t-test, chi-square test, and Pearson correlation analysis. The statistical significance level was set at p0.05). The total self-compassion score (M = 31.66±6.85, p = 0.000) and the balanced life achievement/career subdimension score (M = 15.48±3.40, p = 0.004) of the group with social network addiction were significantly lower than the group without addiction. However, no significant difference was found in the total balanced life score and in the balanced life subdimensions of relationship, spirituality/meaning, and body (p>0.05). A moderate, negative, and statistically significant correlation was found between the total social network addiction score and the total self-compassion score (r = –0.319, p0.05) and the balanced life body subdimension score (r = –0.058, p>0.05).