Geometri maddelerinin şekilli ve şekilsiz sunulmasının testin psikometrik özelliklerine ve öğrencilerin test puanlarına etkisi
The effect of presenting geometry items with and without shapes on the psychometric properties of the test and students' test scores
- Tez No: 890261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada geometri maddelerinin şekilli ve şekilsiz sunulmasının testin psikometrik özelliklerine ve öğrencilerin test puanlarına etkisi incelenmiştir. Araştırma 2023–2024 Eğitim Öğretim Yılı'nda Mardin ilinde toplam 480 sekizinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışma kapsamında biri şekil içeren ve diğeri şekil içermeyip sadece sözel ifadelerden oluşan iki geometri testi hazırlanmış, her iki test de çoktan seçmeli 15 maddeden oluşmuştur. Veri toplama sürecinde karşıt dengelenmiş desen takip edilmiş, iki test öğrencilere üç hafta arayla uygulanmıştır. Analizler her iki uygulamaya da katılan ve cevapladığı test formları eşleştirilebilen 405 öğrenci üzerinden gerçekleştirilmiştir. Faktör analizinde ulaşılan sonuçlar, maddelerin faktör yüklerinin ve beraberinde açıklanan varyans oranının şekilli formda şekilsiz forma kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Şekilli teste ait Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı şekilsiz form için hesaplanandan anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Madde güçlüklerine göre şekilli soruların şekil içermeyen sorulara kıyasla öğrencilere daha kolay geldiği belirlenmiştir. Nokta çift serili korelasyon katsayısı ile %27'lik alt-üst grup karşılaştırmalarına dayalı ayırt edicilik indeksleri açısından neredeyse maddelerin tamamında şekilli test lehine fark gözlenmiştir. Buna paralel olarak testin geneline ilişkin bir ayırt edicilik ölçüsü olan Ferguson delta istatistiği de şekilli testte daha yüksek çıkmıştır. Korelasyon analizinde iki testteki öğrenci puanları arasında pozitif yönde, güçlü ve istatistiki bakımdan anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, bağımlı gruplar t-testi sonucunda öğrencilerin şekilli ve şekilsiz testten aldıkları puanlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, şekilli sorulardan oluşan geometri testi ile soruların şekilsiz sunulduğu testin hem psikometrik özellikler hem de öğrenci puanları açısından farklılaştığını, dolayısıyla aynı kazanımı yoklamaya dönük olsalar bile bu testlerin paralel formlar olarak nitelendirilemeyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of presenting geometry items with and without shapes on the psychometric properties of the test and students' test scores were examined. The study was conducted with a total of 480 eighth grade students in Mardin province in the 2023–2024 academic year. Within the scope of the study, two geometry tests were crafted, one with shapes and the other without shapes but only verbal expressions, and both tests consisted of 15 multiple-choice items. In the data collection process, a counterbalanced design was followed and the two tests were administered to the students three weeks apart. Analyses were performed on 405 students who participated in both applications and whose test forms could be matched. The results of the factor analysis revealed that the factor loadings of the items and the ratio of extracted variance were higher for the test with shapes compared to the shape-free form. The Cronbach's alpha internal consistency coefficient of the test containing shapes was found to be significantly higher than that calculated for the shape-free test. According to item difficulties, it was determined that the questions with shapes were easier for the students than the questions without shapes. In terms of discrimination indices based on the point-biserial correlation coefficient and 27% lower-upper group comparisons, a difference in favor of the shape-containing test was observed in almost all items. In parallel to this, the Ferguson delta statistic, which is a measure of discrimination for the entire test, was higher in the test with shapes. Correlation analysis denoted a strong, positive and statistically significant relationship between students' scores on the two tests. In addition, the paired sample t-test proved that there was a statistically significant difference between students' scores on tests with and without shapes. These results indicate that the geometry tests with and without shapes differ in terms of both psychometric properties and students' scores; therefore, these tests cannot be characterized as parallel forms even if they are intended to test the same objectives.