Özel eğitim öğretmen adaylarının öz yeterlik inançları ile matematik öğretmeye yönelik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-efficacy beliefs and anxiety levels for teaching mathematics of special education teacher candidates
  1. Tez No: 890282
  2. Yazar: GÜLŞEN DAŞÇI KALAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEMLİHA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim öğretmenliği programına devam eden öğretmen adaylarının öz yeterlik inançları ile matematik öğretmeye yönelik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2022 – 2023 eğitim öğretim yılında özel eğitim öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan 302 özel eğitim öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Matematik Öğretmeye Yönelik Kaygı Ölçeği Ölçeği”ve“Öğretmen Öz Yeterlik İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.0 paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde, ortalama, standart sapma ve değişkenler arasındaki farkın anlamlılığını test etmek üzere“t”testi, varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Değişkenlerin alt boyutları arasındaki ilişkiyi kıyaslamak için Tukey testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının matematik öğretimine yönelik kaygı düzeyi ile öz yeterlik inanç düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının matematik öğretmeye yönelik kaygı düzeylerinin öz yeterlik düzeyleri üzerindeki etkisini istatistiksel açıdan anlamlı seviyede yordadığı sonucuna varılmıştır. Özel eğitim öğretmeni adaylarının matematik öğretimine ilişkin kaygı düzeyleri ve öz yeterlik inanç düzeyleri cinsiyet, yaş, üniversite ve ortaöğretimden mezun olduğu alan (sayısal, eşit ağırlık ve sözel) değişkenine göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the selfefficacy beliefs of teacher candidates,attending the special education teaching program and their anxiety levels towards teaching mathematics. The sample of the research consists of 302 special education teacher candidates studying in the special education teaching department in the 2022 - 2023 academic year. The study was conducted using the“relational screening model”. As data collection tools in the research,“Personal Information Form”,“Anxiety Scale for Teaching Mathematics”and“Anxiety Scale for Teaching Mathematics”.“Teacher Self-Efficacy Belief Scale”was used. It was carried out using the SPSS 27.0 package program. In the analysis of the data,“t”test and analysis of variance (ANOVA) were applied to test the significance of the mean, standard deviation and difference between variables. Tukey test was used to compare the relationship between the sub-dimensions of the variables. According to the analysis results, a negative significant relationship was detected between the anxiety level of prospective teachers towards mathematics teaching and the level of their self-efficacy belief. Additionally, it was concluded that teacher candidates' anxiety levels towards teaching mathematics, predicted the effect of their self-efficacy levels at a statistically significant level. There are significant differences in the anxiety levels and self-efficacy belief levels of special education teacher candidates regarding mathematics teaching according to gender, age, university and the field in which they graduated from secondary school (numerical, equal weight and verbal).