Kapasiteli çoklu dron destekli araç rotalama problemi
Capacitated multi drone assisted vehicle routing problem
- Tez No: 890301
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Teknolojinin gelişimi ile doğru orantılı olarak, günümüzde taşımacılık hızla gelişmektedir. Her alanda farklı yöntemler izlenerek, sürdürülebilir ve maliyeti düşük taşımacılık sistemleri oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bir çok alanda çözüm aranan araç rotalama problemi (ARP), sistemlere göre farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar, sistem içerisindeki araçlara, düğümlere, depolara ve zamana göre ortaya çıkmaktadır. Literatürün büyük bir kısmını oluşturan ARP'lerde, taşımacılık, kullanılan araçlara göre değişmektedir ve bunlar hava, kara ve su taşımacılığı olarak adlandırılır. Fakat hibrit olarak çalışabilen yani aynı anda entegre biçimde taşıma modları, teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu teknolojik gelişmelerin en başında yeni kullanılmaya başlanan araç tipleri yer almaktadır. Dron, bu araç tiplerinden biridir. Bu çalışmada, yeni gelişen teknoloji ile entegre, yeni nesil araç rotalama problemleri çalışılmıştır ve diğer çalışmalardan farklı olarak depoya en son gelen araç süresini en küçükleyen Kapasiteli Çoklu Dron Destekli Araç Rotalama Problemi (mDronKARP) için karışık tam sayılı programlama modeli geliştirilmiştir. En önemli katkı olarak dronların diğer çalışmalarda aynı araç üzerinden havalanıp aynı araç üzerine iniş yapması varsayımı esnetilerek, farklı araçlardan kalkış ve iniş yapma olanağı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Transportation is developing rapidly today with technology. By following different methods in every field, sustainable and low-cost transportation systems are tried to be created. Vehicle routing problems (VRP), which differ according to the systems, have been defined in order to produce solutions for these purposes. These differences occur according to the vehicles, nodes, and time limitations in the system. In much of the literature on VRPs, transportation varies according to the vehicles used, and these are referred to as air, land and water transport. However, transportation modes that can operate as hybrid, that is, integrated at the same time, have emerged with the development of technology. In this study, new generation vehicle routing problems integrated with emerging technology have been studied and, unlike other studies, a mixed integer programming model has been developed for the Capacitated Multi-Drone Assisted Vehicle Routing Problem (mDroneCVRP), which minimizes the time of the last vehicle arriving at the warehouse. As the most important contribution, the assumption that drones take off from the same vehicle and land on the same vehicle in other studies has been stretched, thus providing the opportunity to take off and land from different vehicles.