Radar cross section analysis of an AESA radar antenna model
AESA radar anten modelinin radar kesit alanı analizi
  1. Tez No: 890333
  2. Yazar: ÖMER BURAK GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüz modern savaş uçağı platformları, aktif elektronik taramalı dizi (AESA) radarları ile donatılmıştır. Radar kesit alanı (RKA), uçakların hayatta kalabilirliği açısından önemli faktörlerden biridir. AESA antenlerinden kaynaklanan saçılma önemli olabilir; bu nedenle, bu tür antenlerin RKA özelliklerini anlamak ve RKA'sını azaltmak için önlemler almak kritik önem taşır. Bu tezde, bir savaş uçağına uygun boyutlarda bir AESA tipi dizi anten modeli tasarlanmıştır. Tasarım, yüksek kazanç, düşük yan lob seviyeleri, dar huzme genişliği ve 60 dereceye kadar huzme yönlendirme yeteneği sunan katmanlı yama anten elemanları kullanmaktadır. Ayrıca, bir radom ve alt besleme ağı da tasarlanmıştır. Anten tasarımı ve analizleri, CST Microwave Studio® (CST MWS) tam dalga simülatör aracı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Simülasyon sonuçları, ışıma örüntüsü çarpma yöntemi ile elde edilen radyasyon örüntüsü ile karşılaştırılmıştır. Daha sonra, tasarlanan antenin anten modu ve yapısal mod saçılımını analiz etmek için simülasyonlar ve hesaplamalar yapılmıştır. Sonuçlar, AESA'lardan kaynaklanan saçılmanın önemli olabileceğini göstermiş ve azaltma yöntemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern fighter platforms today come equipped with active electronically scanned array (AESA) radars. Radar cross section (RCS) is one of the key factors in aircraft survivability. Scattering from AESA antennas can be significant; therefore, understanding the RCS characteristics and implementing measures to reduce the RCS of these types of antennas is critical. In this thesis, an AESA type array antenna model was designed to fit the dimensions suitable for a fighter aircraft. The design utilizes stacked patch antenna elements, featuring high gain, low sidelobe levels, narrow beamwidth, and beam steering capability up to 60 degrees. Additionally, a radome and an underside feed network were also designed. The antenna design and analyses were conducted using the CST Microwave Studio® (CST MWS) full-wave simulator tool. Simulation results were compared with radiation patterns obtained through the pattern multiplication method. Subsequently, simulations and computations were performed to analyze the antenna mode and structural mode scattering of the designed antenna. The results demonstrated that scattering from AESAs can be substantial, and reduction methods are proposed.