The impact of calcium hydroxide (Ca(OH)2) and potassium hydroxide (KOH) applications on lettuce (Lactuca sativa) yield and soil properties in an acidic soil
Kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) ve potasyum hidroksit (KOH) uygulamalarının asidik bir toprakta marul (Lactuca sativa) verimi ve toprak özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 890332
  2. Yazar: JOHN SAAKA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. RİDVAN KİZİLKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kireçleme materyalleri olan kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) ve potasyum hidroksit (KOH) uygulamaları, asidik topraklarda ürün gelişimi ve verimi için toprak pH'sını ve besin maddesi bulunabilirliğini optimize etmek açısından önemlidir. Bu çalışma, Ca(OH)2 ve KOH'nin marul verimi ve toprak özellikleri üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde, tamamen tesadüf parsellerideneme desenine göre 24 saksıdan oluşan bir sera denemesi gerçekleştirilmiştir. Saksılar asidik toprakla doldurulmuş ve çeşitli dozlarda Ca(OH)2 ve KOH ile muamele edilmiştir. Deneme 90 gün sürmüştür.
Özet (Çeviri)
The application of liming materials, such as calcium hydroxide (Ca(OH)2) and potassium hydroxide (KOH), is crucial for optimizing soil pH and nutrient availability in acidic soils, which in turn enhances crop growth and yield. This study evaluates the impact of Ca(OH)2 and KOH on lettuce yield and soil properties in acidic soil. A greenhouse experiment was conducted at Ondokuz Mayıs University, Samsun, Türkiye, using a completely randomized parcel design with twenty-four pots filled with acidic soil.