Akut serobrovasküler tromboembolide hematolojik parametrelerin prognoza etkisi
The Effects of hematological parameters on prognosis in acute ischemic infarction
- Tez No: 89033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÜTKÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Nöroloji, Hematology, Neurology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
52 Özet AKUT SEREBROVASKÜLER TROMBO-EMBOLİDE HEMATOLOJİK PARAMETRELERİN PROGNOZA ETKİSİ İnmenin ortaya çıktığı ilk 24 saatte oluşan hematokrit, hemoglobin, eritrosit, trombosit, lökosit gibi hematolojik parametrelere bakılarak bunların prognostik önemleri, ilk 24 saatteki Rankin skorları ve bilgisayarlı beyin tomografisi bulgularının prognoz üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil ve İlk Yardım Servisine başvurup Nöroloji servisine serebro vasküler trombo emboli ön tanısı ile yatırılan, klinik ve Radyolojik olarak bu tanısı kesinleşen 108 hasta ilk 24 saatteki hematolojik parametrelerinin ve bilgisayarlı beyin tomografi sonuçlarının Rankin kriterlerine göre değerlendirildi. Çalışmaya katılan olguların 44'ü kadm (%40.7), 64' ü erkek (%59.2) di. Yaşlar 32-85 yıl (ort. 62.25 ±10.37) arasında değişmekte idi. Hastaların yaş, cins, lökosit, granulosis hemoglobin, hematokrit, trombosit düzeyleri birer birer Rankin skorlaması ile karşılaştırıldı. Bu parametrelerin prognoz üzerine birebir etkileri istatistiksel olarak gösterilemedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
53 Summary THE EFFECTS OF HEMATOLOGICAL PARAMETERS ON PROGNOSIS IN ACUTE ISCHEMIC INFARCTION The hematocrite, hemoglobulin, erythrocyte, thrombocyte, leukocyte counts like hematological parameters, the Rankin scores and computerized cranial tomography (CCT) findings in 24 hours of stroke and their importance in estimation of prognosis of stroke have been evaluated in this study. In this study, 108 cases who were admitted to Emergency Service and hospitalized at Neurology Department of Dicle University were evaluated, all had stroke and their diagnosis were confirmed with computerized cranial tomography and clinical findings. The hematological parameters and computerized cranial tomography findings within 24 hours of stroke were classified according to Rankin criteria. 44 of cases were female(40.7%) and 64 were male(%59.2), they were between 32 to 85 of age, mean age was 62.25+-10.37. Patients age, sex, leukocyte, granulocyte, hemoglobin, hematocrite, thrombocyte counts were defined by Rankin criteria. Statically, none of these parameters were found to be directly correlated with prognosis (p>0,005).