Üstel tipten koordinat konveks fonksiyonlar yardımıyla elde edilen integraller için hermite-hadamard tipli eşitsizlikler
Hermite-hadamard type inequalities for integrals of exponential type obtained via coordinate convex functions
- Tez No: 977546
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üç temel bölüm etrafında yapılandırılmıştır. İlk bölümde, araştırmanın kuramsal temellerini oluşturan literatür incelemesine yer verilmiştir. Bu kısımda, konuyla ilgili daha önce yapılmış akademik çalışmalar ayrıntılı biçimde analiz edilerek, tezin üzerine inşa edildiği teorik çerçeve kapsamlı bir şekilde ortaya konmuştur. İkinci bölümde ise temel tanımlar, matematiksel teoremler ve eşitsizlikler ele alınmıştır. Bu bölümde, çalışmanın bütünlüğünü sağlayan ve okuyucunun konuyu kavrayabilmesi için gerekli olan tüm matematiksel altyapı sistematik olarak açıklanmış; kavramsal netlik sağlanarak teorik bilgiler derinleştirilmiştir. Üçüncü ve son bölüm, tezin özgün katkılarını ve elde edilen yeni sonuçları içermektedir. Bu kısımda, öncelikle iki değişkenli fonksiyonlara yönelik yeni bir konvekslik türü tanımlanmış, ardından bu yeni tanıma dayanarak kesirli integral eşitsizlikleri geliştirilmiştir. Elde edilen bu özgün eşitsizliklerin, matematiksel literatüre dikkate değer katkılar sunduğu değerlendirilmiştir. Bölüm sonunda ise, ulaşılan genel sonuçlar özetlenmiş ve bu bulgulardan hareketle çeşitli önerilere yer verilmiştir. Genel olarak bu tez, yalnızca mevcut bilgi birikimine yeni matematiksel yaklaşımlar kazandırmakla kalmamış, aynı zamanda bu yaklaşımların potansiyel uygulama alanlarını da değerlendirmiştir. Her bölümde hem kuramsal hem de uygulamalı yönler dikkatlice ele alınmış; okuyucunun konuya dair derinlikli ve bütüncül bir bakış açısı edinmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is structured into three main chapters. The first chapter presents a comprehensive review of the existing literature. In this section, previous studies and relevant research on the topic are thoroughly examined, and the theoretical framework upon which the thesis is built is clearly established. The second chapter focuses on the foundational definitions, theorems, and inequalities that constitute the theoretical basis of the study. All necessary mathematical concepts and theoretical information required for a full understanding of the research are elaborated in detail. The third chapter includes the original contributions and main findings of the thesis. In this part, a new type of convexity for bivariate functions is introduced, and based on this definition, novel fractional integral inequalities are derived. These new inequalities are considered to make significant contributions to the existing body of literature. The chapter concludes with a summary of the main results and presents several suggestions based on the findings. In conclusion, this thesis not only introduces new mathematical results that enhance the existing literature but also emphasizes their applicability and significance. Each chapter is carefully designed to provide both theoretical depth and practical insight, aiming to foster a comprehensive understanding of the subject for the reader.