Türkiye piyasasında bulunan meryemana dikeni (Silybum marianum) eksraktını içeren sert jelatin kapsülleri üzerinde kalite kontrol çalışmaları
Quality control work in the turkey market found inmilk thistle (silybum marianum) hard gelatin capsules
  1. Tez No: 624957
  2. Yazar: PELİN ŞEHNAZ ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DERİCİ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Meryemana dikeni bitkisi (Silybummarianum (L) Gaerth) Compositae/Asteracea familyasına ait tek yıllık otsu bitkidir. Bitkinin içeriğinde silimarin, taksifolin, kuersetin, albümin gibi flavonolignan maddeler bulunur. Karaciğeri zararlı serbest radikallerden koruyan yüksek antioksidan kapasiteye sahiptir. Klinik olarak destekleyici tedavi seçenekleri arasında önem kazanmıştır. Ülkemizde ve dünyada preparatları yaygın kullanılmaktadır. Ülkemizdeki piyasada bulunan preparatları Tarım Bakanlığı izniyle piyasaya sürüldüğü için diğer beşeri ilaçlar gibi in vitrove in vivo etkinlik, güvenlik, kalite kontrol testlerinden geçmemektedir. Çalışmamızda Meryemana dikeni bitkisinin piyasadan aldığımız sert jelatin kapsül formülasyonlarının kalite kontrol açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Meryemana dikeni meyvesi içeren sert jelatin kapsüller ve içeriği üzerinde yığın açısı tayini, yığın dansitesi, sıkıştırılmış dansite, elek analizi, dezentegrasyon testi, ağırlık sapması testi, Fourier dönüşümlü infrared (FT-IR) spektrumu, Taramalı elektron mikroskobu (SEM) incelemesi, DPPH antioksidan kapasitesi ölçümü, fenolik madde tayini analizleri yapılmıştır. Literatürde benzer bir çalışmaya rastlanmamıştır. Meryemana dikeni bitkisinin sert jelatin kapsülleri üzerindeki kalite kontrol testlerindeki literatüre uygun sonuçlar nedeniyle bitkisel destek olarak kullanımının uygun olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Milkthistle (Silybum marianum (L) Gaerth) is a perennial herbaceous plant belonging to the Compositae/Asteracea family. It contains flavonolignan substances such as silymarin, taxifoline, quercetin, albumin. It has high antioxidant capacity which protect sliver from harmful free radicals. It has gained importance among clinically supportive treatment options. Preparations are widely used in our country and in the world. Since the preparations in the market in our country are released with the permission of the Ministry of Agriculture, they do not undergo in vitro and in vivo efficacy, safety and quality control tests like other human drugs. In this study, we aimed to evaluate the hard gelatin capsule formulations of milkthistle in terms of quality control. Determination of heap angle on hard gelatin capsules containing content of spike fruit, heap density, compressed density, sieve analysis, disintegration scattering test, weight deviation test, Fourier transform infrared (FT-IR) spectrum, Scanning electron microscopy (SEM) examination, DPPH antioxidant capacity measurement and phenolic content analysis were performed. No similar studies have been found in the literature. Since milkthistle plant quality control tests on hard gelatin capsules are in accordance with the literature results, we think it will be suitable for use as herbal support.