Understanding precision: An analysis of mouse sensitivity, DPI, and role preferences through fitts's law in overwatch 2
Hassasiyeti anlamak: Overwatch 2 video oyununda fare hassasiyeti, DPI tercihleri ve performansın analizi
  1. Tez No: 890427
  2. Yazar: FEHMİ CEM BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN KİRAZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Spor, Computer Engineering and Computer Science and Control, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Overwatch 2'deki fare hassasiyeti ve inç başına düşen nokta (DPI) ayarları ile oyuncu rolleri arasındaki dinamikleri kapsamakta ve oyun performansı üzerindeki etkilerini analiz etmek için Fitts Yasası'nı uygulamaktadır. Overwatch 2'de oyuncular belirli roller üstlenir: saldırıya odaklanan Hasar (DPS) oyuncuları, takım arkadaşlarını koruyan ve hasarı absorbe eden Tanklar, iyileştirme ve güçlendirmeler sağlayan Destek oyuncuları ve takımın ihtiyaçlarını karşılamak için roller arasında ustaca geçiş yapan Esnek oyuncular.“Usta”rütbesine veya daha yükseğine sahip ve 500 saatten fazla oyun deneyimi olan, 16 ila 37 yaş arası profesyonel oyunculardan oluşan 545 kişilik katılımcı grubu, ProSettings ve Liquipedia gibi açık erişim veri tabanlarından API ve HTML çıkartma kullanarak Python betikleri ile analiz için zengin bir veri seti sağladı.
Özet (Çeviri)
This study explores the dynamics between mouse sensitivity and dots per inch (DPI) settings and player roles in Overwatch 2, applying Fitts's Law to analyze their effects on gameplay performance. In Overwatch 2, players assume specific roles. Damage (DPS) players focus on attacking, Tanks absorb damage and protect teammates, Support players provide healing and buffs, and Flex players adeptly switch roles to meet the team's needs. Professional players aged 16 to 37 years, with a“Master”rank or higher and over 500 hours of gameplay experience, formed a participant base of 545 individuals. These players, who also competed in at least one official tournament, provided a rich dataset for analysis through open-access databases like ProSettings and Liquipedia using Python scripts for API and HTML extraction. Significant findings include role-specific DPI preferences, with damage players favoring higher DPI for agility, reflected in statistical analysis (e.g., Levene's Test indicating variance in sensitivity settings across roles, F(3, 524) = 2.37, p < .05). This study not only highlights the strategic selection of DPI and sensitivity settings but also v applies Fitts's Law to esports, illustrating the critical balance between precision and speed necessary for competitive success. The methodology, emphasizing data collection from publicly verifiable sources, ensures transparency and reproducibility in esports research, contributing valuable i