Polidatinin meme kanseri üzerindeki anti-proliferatif ve apoptotik etkisinin uzun kodlanmayan RNA'lar üzerinden incelenmesi
- Tez No: 890429
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SELLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kanser neden olduğu ölüm oranları bakımından kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada bulunmaktadır. Meme kanseri kadınlar arasında en sık tanı alan ve en çok ölüme neden olan kanser türüdür. Polidatin (PD), Polygonum cuspidatum bitkisinden ekstrakte edilmektedir. PD 'nin çeşitli kanser türlerine ait tümörlerde hücre proliferasyonunu inhibe ettiği ve apoptozu indüklediği gösterilmiştir. Uzun kodlanmayan RNA 'lar (LncRNA), proliferasyon ve apoptoz ile ilişkili genlerin ifadelerini epigenetik olarak değiştirerek kanserin oluşumuna ve ilerlemesine aracılık ederler. Tez çalışmamızda, PD 'in farklı dozları uygulanan MCF-7 meme kanseri hücrelerinde 24 ve 48. saatteki % canlılıkları ve IC50 dozları belirlendi. 24 saat IC50 dozu uygulanan MCF-7 hücrelerinde mikroarray aracılığıyla yapılan LncRNA ekspresyon taramasında en dramatik değişimin LncRNA SLC9A3-AS1 'de olduğu saptandı. LncRNA SLC9A3-AS1 'in proliferasyon ve apoptoz genleri üzerine etkisi, LncRNA SLC9A3-AS1 geni susturulduktan sonra RT-PCR aracılığıyla incelendi. RT-PCR analizi sonucunda SLC9A3-AS1-siRNA transfekte edilmiş MCF-7 hücre hatlarında proliferasyon (JAK2, NRAS, TP73, RASSF1, BRCA1 ve HGF) ile ilişkili ve apoptoz (TRAF2, AIFM1, APAF1, TP53, HRK, NFKB1 ve CASP2) ile ilişkili genlerin ekspresyonlarının istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik gösterdiği belirlendi (p< 0.05). Annexin V-FITC kiti ve TUNEL kiti aracılığıyla da SLC9A3-AS1-siRNA transfekte edilmiş MCF-7 hücre hatlarında apoptotik hücre sayısının artış gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Cancer ranks second after cardiovascular diseases in terms of death rates. Breast cancer is the most frequently diagnosed type of cancer and causes the most deaths among women. Polydatin (PD) is extracted from the Polygonum cuspidatum plant. PD has been shown to inhibit cell proliferation and induce apoptosis in tumors of various types of cancer. Long non-coding RNAs (LncRNA) mediate the formation and progression of cancer by epigenetically changing the expression of genes related to proliferation and apoptosis. In our thesis study, % viability and IC50 doses at 24 and 48 hours were determined in MCF-7 breast cancer cells applied with different doses of PD. In the LncRNA expression screening performed via microarray in MCF-7 cells applied with IC50 dose for 24 hours, the most dramatic change was found to be in LncRNA SLC9A3-AS1. The effect of LncRNA SLC9A3-AS1 on proliferation and apoptosis genes was examined by RT-PCR after silencing the LncRNA SLC9A3-AS1 gene. As a result of RT-PCR analysis, it was determined that the expressions of proliferation-related (JAK2, NRAS, TP73, RASSF1, BRCA1 and HGF) and apoptosis-related (TRAF2, AIFM1, APAF1, TP53, HRK, NFKB1 and CASP2) genes showed a statistically significant change in SLC9A3-AS1-siRNA transfected MCF-7 cell lines (p< 0.05).It was determined that the number of apoptotic cells increased in MCF-7 cell lines transfected with SLC9A3-AS1- siRNA through the Annexin V-FITC kit and TUNEL kit