Farabi'de iyilik kavramının ontolojik hüviyeti
The ontological identity of the concept of goodness in Farabi
  1. Tez No: 890436
  2. Yazar: MERVE TOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fârâbî felsefesinde iyilik kavramının metafizik karakteri üzerine yürüttüğümüz bu çalışmamızda; Tanrı ve iyilik arasındaki ilişkinin mahiyeti; iyilik kavramının ontolojik yapısı, varlıkla ilişkisi bağlamında irtibatlı olduğu kavramlar ve insan hayatının pratik alanındaki izdüşümleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Nitekim Fârâbî'de iyilik olgusu bütün boyutlarıyla araştırılarak, teorik ve pratik alandaki tüm uzantılarıyla incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sırasında iyiliğin, Antik Yunan filozoflarından beri ele alınış biçimleri ve İslam kültüründe sahip olduğu anlamlar araştırılarak konunun tarihsel arka planı incelenmiş, buradan elde edilen verilerin Fârâbî felsefesindeki etkileri izah edilmiştir. Teorik anlamda Tanrı, âlem ve yaratma eksenli izahlarla iyiliğe yüklenen anlamın boyutları araştırılmıştır. Bu anlamda filozofun sisteminde varlık ve iyilik arasında nasıl bir ilişki olduğu, metafizik temelleriyle ortaya konulmuştur. Sonrasında iyilik ve insan arasındaki irtibatın mahiyeti metafizik uzantılarıyla birlikte ele alınarak, iyiliğin insan hayatındaki tezahür biçimleri ve yansımaları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study on the metaphysical character of goodness in Fârâbî's fame; The nature of the relationship between God and goodness; The ontological structure of the existence of goodness, its relationships with beings, the concepts it is related to, and its projections in the practical field of humans continue to emerge. The dimensions of the meaning attributed to goodness have been investigated through explanations of God, universe and creation-centered structures. During this study, the background of the subject can be found by investigating the ways in which goodness has been discussed since the ancient Greek philosophers and the meanings it has in Islam. Calculations in Fârâbî's chemistry are explained in connection with the properties of the properties obtained here. At this scale, the relationship between our philosopher's activity entities and goodness was revealed with its metaphysical foundations. The nature of the connection between goodness and humans, its metaphysical expansions, as well as the manifestations and reflections of goodness in the practical field for humans have been revealed.