Köy, şehir ve özel okullardaki ilkokul öğrencilerinin öteki algısı
Perception of the 'other' of primary school students in village, city and private schools
- Tez No: 890453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Öteki algısı, toplumun her bölümünde yer alan ve süregelen bir olgudur. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için önemli bir rol almaktadır. Bu algı çocukların farklılıklara ve çeşitliliğine nasıl baktıklarını, nasıl algıladığını ve nasıl tepki verdiğini etkiler. Bununla beraber öteki algısı içinde, farklılıklara karşı olan tavır ve tutumları biçimlendiren, sosyal ilişkileri ve etkileşimi etkileyen zorlu bir canlılık barındırır. Öğrencilerin öteki algısını anlamak eğitimde daha etkili ve kapsayıcı bir ortamın oluşturulmasına katkıda bulunabilir. Bu sebeple eğitim ortamlarında karşımıza çıkan kişisel ve kültürel farklılıkların yarattığı sorunları anlamak ve çözüm üretmek adına, öğrencilerin öteki algılarının ne olduğunun ortaya koyulması kritik bir öneme sahiptir. Bu araştırma köy-şehir ve özel okullardaki ilkokul öğrencilerinin“öteki”algısını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan“durum çalışması”kullanılmış ve araştırma deseni olarak amaçsal örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklemden faydalanılmıştır. Çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Bitlis iline bağlı; köy ilkokullarında, merkeze bağlı devlet ilkokullarında ve özel ilkokullarda öğrenim gören 90, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Köy, Şehir ve Özel Okullardaki İlkokul Öğrencilerinin Öteki Algılarının Belirlenmesi”isimli yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama süreci; araştırmacı tarafından gerekli izinler alındıktan sonra, araştırmaya dahil olan her öğrenci ile birebir görüşmeler halinde gerçekleşmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak kodlamalar yapılmış, frekans değerleri ile birlikte tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmada köy ilkokullarında, şehir merkezindeki ilkokullarda ve özel okullarda öğrenim gören köy-şehir ve özel okullardaki ilkokul öğrencilerinin öteki algıları; yabancı, benzer, farklı kavramları ile verilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda; arkadaşlık, oyun, iletişim, ilgi, yetenek ve zevk gibi faktörlerin öteki algısını biçimlendiren faktörler olduğu görülmüştür. Bilhassa kapsayıcı ve birleştirici etkinliklerin öğrencilerin sosyal bağlarını güçlendirmede etkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Köy, şehir ve özel ilkokullarda öğrenim gören 90 öğrencinin öteki algısının olumsuz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin farklılık ve benzerlikleri ağırlıklı olarak fiziksel özellik üzerinden açıkladığı görülmüştür. Öğrencilerin kendilerini başkalarının yani ötekinin gözünde olumlu olarak algıladığı sonucuna ulaşılmıştır. Köy ilkokulunda, merkeze bağlı Şehir Merkezindeki Okullardanda ve özel okulda okuyan öğrencilerin benzer olduklarında iyi hissettikleri, güzel vakit geçirebildikleri ve iyi arkadaşlıklar kurdukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin yabancı ile aynı ortamda olduğunda kötü ve tehlikede hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin öteki olanın çevrelerinde olmalarını bir sorun olarak görmedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The perception of the other is an ongoing phenomenon that exists in every part of society. It plays an important role especially for primary school age children. This perception affects how children view, perceive, and respond to differences and diversity. However, the perception of the other contains a challenging vitality that shapes attitudes and attitudes towards differences and affects social relations and interaction. Understanding students' perception of the other can contribute to creating a more effective and inclusive environment in education. For this reason, it is of critical importance to reveal what students' other perceptions are in order to understand the problems created by the personal and cultural differences we encounter in educational environments and to produce solutions. This research was carried out to determine the“other”perception of primary school students in village-city and private schools. In the research,“case study”, one of the qualitative research methods, was used and criterion sampling, one of the purposive sampling methods, was used as the research design. The study group will be in Bitlis province in the spring semester of the 2022-2023 academic year; The sample consists of 90 third and fourth grade students studying in village primary schools, central public primary schools and private primary schools. A structured interview form named“Determining the Other Perceptions of Primary School Students in Village-City and Private Schools”developed by the researcher was used as a data collection tool. Data collection process; After the necessary permissions were obtained by the researcher, one-on-one interviews were conducted with each student included in the research. The obtained data were coded using content analysis and presented in tables with frequency values. In the research, other perceptions of primary school students in village-city and private schools studying in village primary schools, primary schools in the city center and private schools; It has been tried to be given with the concepts of foreign, similar and different. As a result of the research; It has been observed that factors such as friendship, play, communication, interest, talent and pleasure are the factors that shape the perception of the other. It has been found that especially inclusive and unifying activities are effective in strengthening students' social bonds. It was concluded that the other perception of 90 students studying in village-city and private primary schools was negative. It was observed that students explained differences and similarities mainly in terms of physical features. It was concluded that students perceived themselves positively in the eyes of others. It has been concluded that students studying in the village primary school, the City Center Schools and the private school feel good when they are similar, can have a good time and make good friendships. It was concluded that students felt bad and in danger when they were in the same environment with a stranger. At the same time, it was observed that the students did not see the presence of the other around them as a problem.