Görme engelli bireylerin odyolojik olarak işitmesinin değerlendirilmesi
Audiological evaluation of the hearing of visually impaired individuals
  1. Tez No: 890456
  2. Yazar: ŞULE RABİA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Türkçe Özet : Çalışmamızda, göremeyen ve tipik görme yeteneğine sahip olan bireylerden oluşan iki farklı grup arasındaki işitme korteksi ve bu bölge ile ilişkili aktiviteler, orta latanslı davranış testi yoluyla işitsel uyarılmış potansiyeller (AEP) kullanılarak incelenmiştir. Bu analizler, görme bozukluğunun işitme duyusunu daha da geliştirip geliştirmediğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, iki farklı grup içeren bir araştırmayı kapsamaktadır. İlk grup, 15 kişiden oluşmakta ve bu kişiler tam anlamıyla görme engellilerdir,. İkinci grup ise 18 kişilik bir normal gören gruptan oluşmaktadır. Tüm gruplar 18 ila 30 yaş arasındadır. Hiç görmeyen ve normal gören iki grup karşılaştırılmış; latans farkı gözlemlediğimiz grupların kulak sayısı, Po-Pa ve Na-Nb latans ortalama değerleri, standart sapmaları verilmiştir. Her iki grubun verilerine baktığımız da Pa latans değeri istatiksel olarak anlamlı bulunmuş diğer değerlerde anlamlılık gözlemlenmemiştir. Her iki grubun verilerine baktığımız da Nb latans değeri istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır ve Nb dalga latans ortalaması en uzun olan hiç görmeyen grup olarak bulunmuştur. Kulaklara ait latans amplitüd bilgileri ayrı ayrı kıyaslanmış (independent samples Ttest) H.G-N.G arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Cinsiyet açısından bakıldığında ise istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmiş. Verteks kaydında Nb latans ortalaması kadınların 41.2125 msn, erkeklerin ise 44.1858 msn' olarak bulunmuştur. Sonuçlar bize göstermiştir ki kadınların latans ortalaması erkeklerinden daha erkendir. Yine verteks kaydında Na-Pa amplitüt ortalaması kadınların -2.9837 µV, erkeklerin -1,7441 µV olarak bulunmuştur. Buradaki sonuçlar da kadınların amplitüd değerlerinin erkeklerinden daha yüksek gözlemlendiğini göstermiştir. Frontal kayıtta ise Pb dalga latans ortalaması kadınların 52.8184 msn, erkeklerin 55.8519msn buda bize göstermiştir ki yine bayanların ortalama değerleri erkeklerin ortalamasından daha kısadır.
Özet (Çeviri)
In our study, the auditory cortex and activities related to this region between two different groups of blind and typically visually impaired individuals were examined using auditory evoked potentials (AEP) through a medium-latency behavioral test. These analyzes were performed to evaluate whether visual impairment further improves hearing. This study includes a research involving two different groups. The first group consists of 15 people and these people are completely visually impaired. The second group consists of a normal vision group of 18 people. All groups are between 18 and 30 years old Two groups with no vision and normal vision were compared; The number of ears, Po-Pa and Na-Nb latency mean values, and standard deviations of the groups in which we observed latency differences are given. When we looked at the data of both groups, the Pa latency value was found to be statistically significant, but no significance was observed in other values. When we looked at the data of both groups, there was no statistically significant difference in the Nb latency value and the longest average Nb wave latency was found to be the blind group. Latency amplitude information of the ears were compared separately (independent samples T-test). No statistically significant difference was found between H.G-N.G. In terms of gender, a statistically significant difference was observed. In the vertex recording, the average Nb latency was found to be 41.2125 msec for women and 44.1858 msec for men. The results showed us that the average latency of women is earlier than men. Again, in the vertex recording, the average Na-Pa amplitude was found to be -2.9837 µV for women and -1.7441 µV for men. The results here also showed that women's amplitude values were observed to be higher than men. In the frontal recording, the average Pb wave latency for women is 52.8184 ms and for men is 55.8519 ms, which shows us that the average values of women are shorter than the average of men.