Aşırı turizm olgusunun yerel halk algısı bağlamında irdelenmesi, Bodrum örneği
Examining the phenomenon of overtourism in the context of local community perception, the case of Bodrum
- Tez No: 890476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YERLİYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Turizm, yerel halk ve ziyaretçiler arasındaki sosyo-ekonomik ilişkiler bütününden oluşan, bu ilişkiler sonucunda da yerleşmeleri hızla değiştirip dönüştüren çok boyutlu bir olgudur. 1980'lerden itibaren ulusal ve uluslararası alanda yoğunlaşan kitle turizmi, hassas ekolojik, kültürel ve tarihsel destinasyonlarda artan çevresel zararlar bırakmaktadır. Turizm olgusu, 1960'lardan bu yana öncelikle ekonomik etkileriyle incelenmiş, daha sonra çevresel ve sosyal boyutlarıyla ele alınmıştır. 2010'lu yıllarda ortaya çıkan“aşırı turizm”kavramı ise sürdürülemez boyuttaki turizm faaliyetlerinin sosyal, ekonomik, fiziksel ve çevresel boyutlar üzerindeki etkilerinin yerel halkın algısındaki yansıması üzerinden tanımlanmaktadır. Aşırı turizm sosyal bağlamda sıkışmışlık hissi, aidiyetin zayıflaması, yerinden edilme baskısı; ekonomik bağlamda tek sezona aşırı bağımlılık olarak ifade edilen mevsimsellik, mal ve hizmetlerin fiyat artışı konut ve kira bedellerinde yükselme; fiziksel bağlamda açık alanlarda aşırı kalabalık gürültü, turizm sezonunda trafik sorunları, kentsel altyapı ve donatı yetersizlikleri; çevresel bağlamda korunması gereken ekolojik değere sahip alanlar üzerinde yapılaşma baskısı, doğal kaynakların kontrolsüz ve vahşi tüketimi gibi sorunları getirmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından biri olan ve yaz sezonunda taşıma kapasitesinin üstünde ziyaretçi barındıran Bodrum'un kıyı bölgelerinde, turizm faaliyetlerinin yerel halkın algısı bağlamında irdelenmesi üzerine odaklanmaktadır. Söz konusu irdeleme kavramsal açıdan, aşırı turizm olgusunun yerel halk algısı yönünden irdeleyen uluslararası önemli gösterge setleri, strateji belgeleri ve yönergelere dayanan anket çalışması ve derinlemesine görüşmelere dayalıdır. Bu bağlamda yerel halkın turizme karşı tutumu ve algısının ortaya çıkarılmasının, gelecekte alınabilecek önlemler ve stratejik adımlar için kritik bir bakış açısı sunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is a multidimensional phenomenon that consists of socio-economic relations between local people and visitors and rapidly changes and transforms settlements because of these relations. Mass tourism, which has intensified both nationally and internationally since the 1980s, is causing increasing environmental damage to sensitive ecological, cultural and historical destinations. Since the 1960s, tourism phenomenon has been analyzed primarily with its economic impacts, and then with its environmental and social dimensions. The concept of“overtourism”, which emerged in the 2010s, is defined through the reflection of the effects of unsustainable tourism activities on social, economic, physical and environmental dimensions in the perception of local people. In the social context, overtourism brings problems such as feeling of being stuck, weakening of belonging, pressure of displacement; in the economic context, seasonality expressed as over-dependence on a single season, price increase of goods and services, increase in housing and rental prices; in the physical context, overcrowded noise in open spaces, traffic problems during the tourism season, urban infrastructure and facilities inadequacies; in the environmental context, construction pressure on areas with ecological value that should be protected, uncontrolled and wild consumption of natural resources. This study focuses on the examination of tourism activities in the coastal areas of Bodrum, one of Turkey's major tourism destinations, which hosts more visitors than It's carrying capacity during the summer season, in the context of the perception of local people. This examination is conceptually based on a questionnaire study and in-depth interviews, which are based on internationally important indicator sets, strategy documents and guidelines that examine the phenomenon of overtourism in terms of the perception of local people. In this context, it is aimed to reveal the attitudes and perceptions of local people towards tourism and to provide a critical perspective for future measures and strategic steps.