Âşık Murat Çobanoğlu'nun şiirlerinin dilin dört temel becerisi açısından incelenmesi
Analyzing the poems of Ashik Murat Çobanoğlu in terms of four basic skills of language
  1. Tez No: 890479
  2. Yazar: SERKAN AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ÇAĞRI BOZKIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmada Âşık Murat Çobanoğlu'na ait şiirlerde, dilin dört temel becerileriyle ilgili unsurları belirlemek ve bu konuda daha sonra yapılacak çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu çalışmada doküman inceleme modeli kullanılmış, elde edilen veriler içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada Murat Çobanoğlu'na ait şiirler Kafkasyalı'nın (1998) Âşık Murat Çobanoğlu Hayatı, Sanatı, Eserleri adlı eserinden alınmıştır. Bu çalışmada Türkçe öğretiminde önemli bir yere sahip olan dilin dört temel becerisine ait unsurlar her beceri için tespit edilmiş, sözcük düzeyi ve sözcük grubu düzeyi olarak sınıflandırılmıştır. Her beceri için ayrı ayrı tespit edilen unsurların frekans değeri, sözcük ve sözcük grubu düzeyi olarak oranları verilmiştir. Bu araştırma aynı zamanda âşık edebiyatı şiiri, Murat Çobanoğlu şiiri ve eğitim, edebiyat, dil gibi birçok alanda yapılan çalışmalara ve öğrencilere katkı sağlayacaktır. Araştırma sonucunda Murat Çobanoğlu şiirlerinin konuşma ve yazma becerilerine ait unsurları barındırmada zengin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra âşık edebiyatı şiirlerinin toplumu yansıtmada toplumun dilini kullandığı ve dil açısından bir aktarım görevinde bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the elements related to the four basic skills of language in the poems of Aşık Murat Çobanoğlu and to contribute to future studies on this subject. In this study, document analysis model was used and the data obtained were analyzed using content analysis technique. The poems belonging to Murat Çobanoğlu in the study were taken from Kafkasyalı's (1998) work entitled Âşık Murat Çobanoğlu Hayatı, Sanatatı, Eserleri. In this study, the elements belonging to the four basic skills of the language, which have an important place in Turkish teaching, were categorized as word level and word group level determined for each skill. The frequency values of the elements determined separately for each skill and their ratios as word and word group levels are given. This research will also contribute to studies and students in many fields such as minstrel literature poetry, Murat Çobanoğlu poetry and education, literature, language. As a result of the research, it was determined that Murat Çobanoğlu poems are rich in containing elements of speaking and writing skills. In addition, it has been determined that minstrel literature poems use the language of the society in reflecting the society and have a transmission task in terms of language.