E-ticaret ile satılan ürünler için stok kontrol modeli oluşturulması ve uygulama
Creation and implementation of a stock control model for products sold via e-commerce
  1. Tez No: 890480
  2. Yazar: EKİN FIRAT KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BAŞAR BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, ürün izleme, sipariş verme, tedarik ve ödeme işlemlerinin internet üzerinden gerçekleştirildiği bir ticaret modelidir. E-ticaret alanında faaliyet gösteren işletmeler, hızla değişen tüketici talepleri, dalgalanan tedarik zincirleri ve dinamik pazar koşullarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu faktörler, işletmelerin stok yönetimi süreçlerini karmaşıklaştırmakta ve stok seviyelerini etkin bir şekilde kontrol etmelerini zorlaştırmaktadır. Bu noktada; işletmeler, hızlı değişen tüketici taleplerine hızlı cevap vermek, rekabet avantajı sağlamak, stok maliyetlerini minimize etmek, müşteri memnuniyetini artırmak ve operasyonel süreçleri etkin bir şekilde yönetmek için stok kontrol stratejileri uygularlar. Bu çalışma kapsamında, (Q,R) stok kontrol modeli oluşturulmuş ve bir optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Uygulama için seçilen iki ürün üzerinden yapılan modelleme çalışması, stok kontrolünün etkin bir şekilde nasıl yönetilebileceğini göstermektedir. Model sonrası elde edilen bulgulara göre, seçilen ilk ürünün toplam maliyetinde %26,96, ikinci üründe ise %12,03'lük bir azalma gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, çalışmada önerilen stok yönteminin, geleneksel yönteme göre daha düşük maliyetli olduğu ve işletmeye ek kar ve avantajlar sağlayabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce, or e-commerce for short, is a trade model in which product tracking, ordering, supply and payment transactions are carried out over the internet. Businesses operating in the field of e-commerce face rapidly changing consumer demands, fluctuating supply chains and dynamic market conditions. These factors complicate the inventory management processes of businesses and make it difficult for them to effectively control inventory levels. At this point; businesses apply inventory control strategies to respond quickly to rapidly changing consumer demands, to provide competitive advantage, to minimise inventory costs, to increase customer satisfaction and to manage operational processes effectively. Within the scope of this study, a (Q,R) inventory control model was created and an optimisation study was performed. The modelling study on two products selected for the application shows how inventory control can be managed effectively. According to the findings obtained after the modelling, a 26.96% reduction in the total cost of the first product and a 12.03% reduction in the second product was observed. As a result, it is determined that the inventory method proposed in the study is less costly than the traditional method and can provide additional profits and advantages to the business.