Subkutan heparin enjeksiyonunda vibrasyon anestezisinin ağrı, ekimoz ve konfor düzeyine etkisi
The effect of vibration anesthesia on pain, ecchymosis and comfort level in subcutaneous heparin injection
- Tez No: 890490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ŞİRİN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Subkutan Heparin Enjeksiyonunda Vibrasyon Anestezisinin Ağrı, Ekimoz ve Konfor Düzeyine Etkisi Amaç: Araştırmanın amacı subkutan heparin enjeksiyonunda vibrasyon anestezisinin ağrı, ekimoz ve konfor d etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmaya Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde subkutan heparin enjeksiyonu uygulanan 50 hasta deney grubuna, 50 hasta kontrol grubuna atandı. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Vizüel Analog Ağrı Skalası, Vizüel Analog Konfor Skalası, Ekimozu Ölçme Aracı ve Hasta Takip Formu kullanıldı. Deney grubuna vibrasyonsuz standart ve vibrasyonlu subkutan heparin enjeksiyonu bir gün ara ile uygulandı. Kontrol grubuna iki adet vibrasyonsuz standart subkutan heparin enjeksiyonu bir gün ara ile uygulandı. Enjeksiyonlar sonrası hastanın ağrısı, ekimozu ve konfor düzeyi değerlendirildi. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, ortalama ve standart sapma, ki kare testi, bağımsız gruplar t testi, Mann Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Vibrasyon anestezisi deney grubunda iğne giriş anında (4.14±1.97, 1.58±0.78) ve ilaç enjekte edilirken (2.34±1.87, 1.70±1.07) ağrı şiddetini kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaltırken (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Vibration Anesthesia for Subcutaneous Heparin Injection Effect on Pain, Ecchymosis and Comfort Level Aim: The aim of this study was to determine the effect of vibration anesthesia on pain, ecchymosis and comfort level in subcutaneous heparin injection. Material and method: This study was conducted as a randomized controlled experimental study. In the study, 50 patients who received subcutaneous heparin injection at Atatürk University Health Research and Application Center were assigned to the experimental group and 50 patients were assigned to the control group. Patient Introduction Form, Visual Analog Pain Scale, Visual Analog Comfort Scale, Ecchymosis Measurement Tool, Patient Follow-up Form were used to collect the data. The experimental group received standard subcutaneous heparin injection without vibration and subcutaneous heparin injection with vibration at one day interval. In the control group, two standard subcutaneous heparin injections without vibration were administered at one day interval. After the injections, the patient's pain, ecchymosis and comfort level were evaluated. In data analysis, number, percentage, mean and standard deviation, chi-square test, independent samples t test, Mann Whitney U test were used. Results: While vibration anesthesia significantly decreased the pain intensity at the time of needle entry (4.14±1.97, 1.58±0.78) and during drug injection (2.34±1.87, 1.70±1.07) compared to the control group (p0.05).