Digital transformation in finance exploring the evolution and impact of Fintech innovation
Finansta dijital dönüşüm Fintech inovasyonunun evrimi ve etkisini keşfedin
  1. Tez No: 890489
  2. Yazar: ALI SATTAR JABBAR AL-HRAISHAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OGUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bankacılık sektörü dijital dönüşümden derinden ve karmaşık bir şekilde etkilendi. Olumlu etkilerden biri, bankalar ve diğer finansal kuruluşların rutin işlemlerinin basitleştirilmesi oldu. Otomasyonun kullanımı, bankaların ve diğer finansal kurumların süreçlerini kolaylaştırmasına, maliyetleri düşürmesine ve hata oranlarını önemli ölçüde azaltmasına olanak tanıdı. Bu makale, finanstaki karmaşık ve çeşitli dijital dönüşümü, özellikle büyümeye ve özellikle fintech inovasyonunun etkisine odaklanarak araştırıyor. Fintech inovasyonundaki önemli modellerin kapsamlı bir araştırması ve finansta dijital dönüşümü anlamaya yönelik teorik bir çerçeve, tamamı kapsamlı bir literatür taraması aracılığıyla geliyor. Rapor, blockchain, yapay zeka ve büyük veri analitiği gibi kritik teknolojilerin finansal hizmetleri dönüştürmedeki etkisini inceliyor ve özellikle ödemeler, kredi ve varlık yönetimi alanındaki uygulamalarına odaklanıyor. Kodlama analizi, Python kullanılarak blockchain'in temel uygulaması üzerinde yapılıyor. Kredi puanlama, dolandırıcılık tespiti ve risk değerlendirmesi, Random Forest gibi makine öğrenimi platformlarının fintech uygulamalarından bazılarıdır. Fintech ekosisteminin analizi, yenilikçiliği teşvik etme ve piyasa koşullarını şekillendirme konusunda start-up'lar, köklü şirketler ve düzenleyiciler arasındaki etkileşimler. Fintech, etkilerini göstermek için vaka çalışmaları ve modeller kullanarak geleneksel finansal hizmetlerde devrim yarattı. Bu, erişimi, verimliliği ve şeffaflığı artırdı, ancak aynı zamanda yerleşik kuruluşlar için zorluklar da yarattı. Konu, gelecekteki eğilimleri ve sonuçları tahmin ederek ekonomideki dijital dönüşümün sürdürülebilir gelişimine ilişkin değerli bilgiler sağlıyor. Sektör paydaşlarının ve politika yapıcıların hızla değişen fintech inovasyon ortamına uyum sağlama ve başarılı olma olanaklarını tanımlar.
Özet (Çeviri)
The banking industry has been profoundly and complexly affected by the digital transformation. One positive impact has been the simplification of routine transactions by banks and other financial institutions. The use of automation has enabled banks and other financial institutions to streamline their processes, reduce costs and significantly reduce error rates This article explores complex and diverse digital transformation in finance, with a focus on growth and the impact of fintech innovation in particular , providing a comprehensive survey of important models in fintech innovation and a theoretical framework for understanding digital transformation in finance, all through a comprehensive literature review and it comes. The report examines the impact of critical technologies such as blockchain, artificial intelligence and big data analytics to transform financial services, focusing specifically on their applications in payments, credit and wealth management Coding analysis is done on the basic implementation of blockchain using Python. Credit scoring, fraud detection and risk assessment are some of the fintech applications of machine learning platforms such as Random Forest. Analysis of the fintech ecosystem, interactions between start-ups, established companies, and regulators in stimulating innovation and shaping market conditions. Fintech has revolutionized traditional financial services by using case studies and models to demonstrate their impact. This improved access, efficiency and transparency, but also posed challenges for established organisations. The topic provides valuable insights into the sustainable development of digital transformation in the economy by predicting future trends and outcomes. It identifies the possibilities for industry stakeholders and policymakers to adapt and succeed in the rapidly changing landscape of fintech innovation.