A systematic approach to measure usability and security trade-off of a given user interface
Kullanılabilirlik ve güvenlik dengesi ölçümünde sistematik yaklaşım
- Tez No: 890495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kullanılabilir ve güvenli arayüzlerin tasarlanması bugünün karmaşık uygulama yapılarında bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kullanılabilirlik, kullanıcının bakış açısından değerlendirildiğinde sistemler ile etkileşimi kolaylaştırmayı, gerçekleştirilen işlemlerin çok fazla fiziksel ve zihinsel enerji harcamadan yapılabilmesini amaçlamaktadır. Güvenlik kavramı ise sistemlere yetkisiz erişimi olanaksız noktaya getirme ana hedefiyle, uygulamaları daha karmaşık hale getirmeyi hedeflemektedir. Aynı zamanda uygulama üzerinde gerçekleştirilebilen işlemler ile uygulamanın kendisini güvenli veya daha güvenli yapabilmek için kısıtlı bir yapı oluşturmayı amaçlamaktadır. Her ne kadar literatürdeki bu konuların birbiriyle ilişkisi konusundaki genel görüş, birbirlerinin performansını zıt doğrultuda etkilediği ve ulaşılmak istenen amaçların gerçekleştirilmesinde birbirlerine engel oluşturduğu yönünde olsa da uygulama performansını en üst düzeye çıkarmak için bu bileşenlerin uygulama geliştirme sürecindeki tüm tasarım aşamalarında birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Günümüzde kullanıcı arayüzünün kullanılabilir ve güvenli olmasını sağlayacak herhangi bir hazır algoritma veya kural kümesi bulunmamakla birlikte, bu kavramlar matematiksel ifadelerden çok sübjektif yaklaşımlar doğrultusunda ifade edilebilmektedir. Tasarımcının bilgi birikimine, bakış açısına, alandaki tecrübesine ve deneyimine bağlı olarak arayüz tasarımları ve uygulama geliştirme süreçleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu çalışmada ise kavramsal bir model oluşturularak bu konuların daha ölçülebilir hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple verilen bir arayüzün kullanıcı tarafından kullanılabilir ve güvenli olarak kavranması için etkili olabilecek ve o arayüzün kullanılabilirlik ile güvenlik seviyesini ölçebilecek kriterler literatür taraması sonucunda belirlenmiştir. Belirlenen kriterler arayüzün performansını destekleyici etkisi değerlendirilerek gruplandırılmıştır. Daha sonrasında bu kriterlerin önem dereceleri İnsan-Bilgisayar Etkileşimi ve Güvenlik alanındaki uzmanlar tarafından belirlenerek AHP yöntemi yardımı ile bir kullanıcı arayüzünün kullanılabilirliğini ve güvenliğini en çok etkileyen kriterler belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda ise kullanıcı arayüzüne en çok etkisi olan kriterler ile bir arayüzünün kullanılabilirlik ve güvenlik derecesi ölçülmeye çalışılmıştır. Bu ölçüm, arayüzlerin konumunun boyutları güvenlik ve kullanılabilirlik olan bir düzlem üzerinde belirlenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu çalışma ileride gerçekleştirilecek sistematik yaklaşımların oluşturulmasına yön gösterme amacıyla metrik modelin yanı sıra kavramsal bir model de oluşturulmaktadır. Bu yaklaşımın rehberliğinde kullanıcı arayüzlerinde kullanılabilirlik ve güvenlik arasındaki çatışmanın önlenebileceği ve bu kavramlar arasında bir dengenin kurulabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda bu çalışma, uygulama geliştirme aşamasında yazılım geliştiricilerine yeni bir uygulama oluşturmada veya var olan bir uygulama üzerinde değişiklik gerçekleştirmede bir kılavuz görevi görecektir.
Özet (Çeviri)
Designing usable and safe interfaces has become a necessity in today's complex application structures. From the user's point of view, usability aims at simplifying the interaction with systems and at enabling operations to be carried out without spending too much physical and mental energy. The concept of security on the other hand aims to make applications more complex, with the main objective of making unauthorized access to systems impossible. At the same time, it aims to create a restricted system to make the operations that can be performed on the application and the application itself safe or more secure. Although the general view in the literature about the relationship between these issues is that they influence each other's performance in opposite directions and prevent each other from achieving the desired goals, these components should be evaluated together at all design stages in the application development process to maximize application performance. Although there are no ready-made algorithms or rules that ensure a usable and secure user interface, these concepts can be expressed in terms of subjective approaches rather than mathematical expressions. Interface design and application development processes can vary depending on the designer's knowledge, perspective, experience and level of expertise in the field. The aim of this study was to make these issues more measurable by creating a conceptual and metric model. Therefore, as a result of the literature review, criteria were identified that can be effective in understanding a given interface as usable and secure by the user, and that can measure the usability and reliability level of that interface. The identified criteria were grouped by evaluating their supporting effect on the performance of the interface. The importance of these criteria was then determined by experts in the field of human-computer interaction and security, and the AHP method was used to identify the criteria that most influence the usability and security of a user interface. As a result of the study, an attempt was made to measure the level of usability and security of an interface using the criteria that have the most impact on the user interface. This measurement was carried out by determining the position of the interfaces on a spatial plane whose dimensions are security and usability. In addition, this study creates a conceptual model as well as the metric model to guide the creation of systematic approaches to be carried out in the future. It is believed that under the guidance of this approach, the conflict between usability and security in user interfaces can be avoided and a balance between these concepts can be established. At the same time, this study will serve as a guide for software developers when creating a new application or making changes to an existing application during the application development phase.