Ortaokul öğrencilerinin fen dersi başarıları ile fen konularını günlük yaşamla ilişkilendirme becerileri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary school students' science course achievement in and their ability to relate science subjects to daily life in terms of different variables
- Tez No: 890494
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ASLAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, 7. sınıf fen bilimleri dersi yıl sonu karne notu ile 7. sınıf fen bilimleri dersinde öğrendikleri konuları günlük yaşamla ilişkilendirme düzeyleri arasındaki ilişkinin ve günlük yaşamla ilişkilendirme düzeyi ile cinsiyet, anne ve baba eğitim düzeyi, aile gelir düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Diyarbakır ilinin Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerine bağlı ortaokullarda öğrenim gören 334 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmadaki verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen“Günlük Yaşamla İlişkilendirme Testi”kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS 27 paket programı kullanılmıştır. Veri toplama aracındaki soruların doğruluğu ve içerik-kapsam geçerliliği için biyoloji eğitimi alanında iki profesör, fen bilgisi eğitimi alanında bir doktora öğretim üyesi ve iki uzman fen bilimleri öğretmeninin görüşleri alınmıştır. Soruların ölçüm güvenirliğinin belirlenmesi için Cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır. 10 sorudan oluşan Günlük yaşamla İlişkilendirme Testi cronbach alfa katsayısı 0,738 olarak hesaplanmıştır. Bu değer veri toplama aracının yüksek bir iç tutarlılığa sahip olduğu göstermektedir. Testten elde edilen veriler ile cinsiyet arasındaki anlamlı farkın varlığını saptamak için“Bağımsız Gruplar t-Testi”, anne ve baba eğitim düzeyi, aile gelir düzeyi arasındaki anlamlı farklılığın belirlenmesinde Anova, 7. Sınıf karne notu arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizi sonucunda öğrencilerin soruların büyük çoğunluğuna uygun bir öneri ve öneri nedeni yazamadığı ve öğrencilerin günlük yaşamla ilişkilendirme testinden almış oldukları puanların aritmetik ortalması =15,365 olarak tespit edilmiştir. Bu durum öğrencilerin günlük yaşamla ilişkilendireme düzeylerinin düşük olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin günlük yaşamla ilişkilendirme düzeylerinin cinsiyet, anne ve baba eğitim düzeyi, aile gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin 7. Sınıf karne notu ile 7. Sınıf fen konularını günlük yaşamla ilişkilendirme düzeyleri arasındaki ilişkinin zayıf düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the 7th grade science course year-end report card grade and the level of associating the subjects learned in the 7th grade science course with daily life and the relationship between the level of associating with daily life and gender, mother and father education level, family income level. Relational screening method was used in the study. The study group of the research consists of 334 students studying in secondary schools in Bağlar, Kayapınar, Sur and Yenişehir districts of Diyarbakır. The“Associations with Daily Life Test”developed by the researcher was used to collect the data in the study. SPSS 27 package program was used to analyze the collected data. The opinions of two professors in the field of biology education, one doctoral faculty member in the field of science education and two expert science teachers were taken for the accuracy and content validity of the questions in the data collection tool. Cronbach's alpha coefficient was used to determine the measurement reliability of the questions. Cronbach's alpha coefficient of the 10-question Associations with Daily Life Test was calculated as 0.738. This value shows that the data collection tool has a high internal consistency.“Independent Groups t-Test”was used to determine the existence of a significant difference between the data obtained from the test and gender, Anova was used to determine the significant difference between mother and father education level, family income level, and Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between the 7th grade report card grade. As a result of the analysis of the data collected in the research, it was determined that the students could not write a suitable suggestion or reason for the suggestion for the majority of the questions, and the arithmetic mean of the scores the students received from the daily life association test was =15.365. This shows that students' level of associating it with daily life is low. It was determined that students' levels of associating with daily life did not differ significantly according to gender, mother and father education level, family income level variables. In addition, it was determined that the relationship between the students' 7th grade report card grades and their level of associating 7th grade science subjects with daily life was weak, positive and significant.