Contemporary NATO-Russia relations: Continuation of old enmities or beginning of peaceful co-operation
Çağdaş NATO-Rusya ilişkileri: Eski düşmanlıkların devamı veya barışçıl işbirliğinin başlangıcı
- Tez No: 890514
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEKS SZCZERBİAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı ve İşletme Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, NATO ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin günümüzdeki durumuyla ilgili çeşitli konuları analiz etmek için zengin birincil ve ikincil kaynaklar kullanıyoruz. Temel odak noktası, günümüz NATO-Rusya ilişkilerinin kalıcı olup olmadığını ve iki blok arasında barışçıl ve eşit bir işbirliğinin başlangıcına işaret edip etmediğini belirlemektir; bu da sonunda Rusya ve NATO'nun kilit rol oynadığı birleşik bir küresel güvenlik sisteminin kurulmasına yol açacaktır. NATO-Rusya işbirliğinin mevcut şekli büyük bir potansiyelin yanı sıra gelecekte verimli ve ilerici bir işbirliği için umutlar ortaya koysa da, hala aşılması gereken birçok engel ve hesaplaşılması gereken rakipler vardır. Bununla birlikte, bu makalenin bulguları, mevcut olumlu eğilimin, değişimin geri döndürülemez doğasına atfedilen nesnel ve inkar edilemez temel eğilimler nedeniyle kalıcı olarak inşa edildiğini göstermektedir. Translated with DeepL.com (free version)
Özet (Çeviri)
In this dissertation we use rich primary, as well as secondary sources to analyse diverse issues related to the present day state of relations between NATO and the Russian Federation. A key focus is to determine whether the contemporary NATO-Russia relations are built to last and whether they mark the beginning of peaceful equal co-operation between two blocks, which would eventually lead to the establishment of a unified global system of security with Russia and NATO playing in it the key roles. While the present pattern of NATO-Russia co-operation demonstrates a great potential, as well as prospects for productive and progressive future collaboration, there are still many obstacles to overcome and opponents to be accounted with. However, the findings of this paper indicate that the present positive tendency is built to last due to objective and undeniable fundamental tendencies attributing to the irreversible nature of the shift.