The shifts in the media perception and construction of Russia in the AKP period: The preponderance of the realpolitik
AKP döneminde medya algısındaki değişimler ve Rusya'nın inşası: Realpolitiğin önemi
  1. Tez No: 653852
  2. Yazar: GÖKÇE MUSTAFA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Radio and Television, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye ve Rusya tarih boyunca derin ilişkilere sahip olmuştur ve bu ilişkilerin birçok formu vardır. Bu ilişkiler medya kuruluşlarına belli anlatılar oluşturmak için fırsat oluşturur. Ancak bu anlatılar rastgele değildir ve belirli bir rotası vardır. Türkiye ve Rusya tarih boyunca genelde farklı kamplarda bulunmuşlardır ve bu sebeple Rusya Türk halkı tarafından düşman olarak algılanır. Bununla beraber bazı durumlarda Rusya ve Türkiye birbirlerini desteklemişlerdir. Bu tarihi ilişkiler AKP tarafından dış politikada hedeflerini haklı çıkarmak adına anlatı oluşturmak için kullanılmakta ve bu anlatılar hükümet yanlısı medya tarafından da yinelenmekte ve ayrıca çeşitlendirilmektedir. Rus uçağının düşürülmesi ve Rusya'dan S-400 temin edilmesi arasında geçen süreç hem iş birliği hem de hasım anlatıları içermektedir. Bu çalışmada hangi çerçevenin nasıl ve ne zaman kullanıldığını ve hangi ''tarihsel'' parçanın hangi görünüşte kullanıldığını inceledik. Bu amaçla AKP hükümetini destekleyen medya organlarının haberlerini, araştırmacı gazetecilik örneklerini ve köşe yazılarını inceledik. Sonuçlar gösterdi ki, AKP hükümetinin Rusya algısı hasımdan müttefike evirilmiş buna uygun olarak hükümet yanlısı medyanın algısı da bu değişimi takip etmiş. Bu duruma bir boyut daha eklemek adına, AKP hükümeti Batı ile ittifakının anlamını sorgulamaya başlamış ve NATO/ABD'ni hasım olarak algılamış, buna uygun olarak hükümet yanlısı medya ise 75 yıldan fazla süren iyi ilişkilere karşın NATO/ABD'ni hasım olarak algılamaya ve ona göre çerçeve oluşturmaya başlamış. Son tahlilde bu durum tarihi ilişkilerin ve medyanın uluslararası politika oluşturmada parametre olmadığını ancak çerçeve oluşturmak adına bir araç olduğunu göstermektedir. Nihayetinde hangi tarihi öğenin ve çerçevelemenin kullanacağını çağdaş realpolitik ögeler belirler.
Özet (Çeviri)
Turkey and Russia have relations that deeply rooted in history and these relations had many forms. These relations allow media outlets to frame certain narratives. Although these frames do not come out randomly and have a certain trajectory. Russia and Turkey were mostly on the opposing camps throughout history. For that reason, Russia perceived as an enemy by the Turkish public. That being said, at some points in history, Russia and Turkey were supporting each other in history. AKP government occasionally employed the fragments of the history of Russian-Turkish relations to justify their foreign policy goals. Pro-government media not only followed the narrative defined by the AKP government but also elaborated on it by adding new dimensions to it. The period between downing of the Russian plane and short aftermath of the acquirement of S-400 involved both friendly and adversary narratives. In this study, we looked upon how and when these narratives come out and how the different parts of Russian-Turkish history utilized to create different narratives on different occasions. To do that we examined the reports, investigative journalism examples, and columns of pro-government media outlets. Results showed that as the perception of AKP government towards Russia changed from an adversary to the ally so did the pro-government media outlet's perception of Russia. To add another dimension to that, AKP government started to question the ''meaning of alliance'' with the West and started the perceive US/NATO as an adversary and pro-government media started to frame US/NATO as an adversary regardless of good relations lasted more than 75 years. It ultimately proved that history and media are not a parameter for designing international politics by themselves, but they are an instrument to form a certain frame. In the end, the trajectory of the appropriate historical element and the discourse is ultimately defined by contemporary realpolitik.