Geogebra destekli problem kurma temelli öğrenme sürecinin öğretmen adaylarının yaratıcı problem kurma becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of geogebra assisted problem posing based learning process on creative problem posing skills of prospective teachers
- Tez No: 890515
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın amacı, GeoGebra destekli problem kurma temelli öğrenme sürecinin ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının yaratıcı problem kurma becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmanın katılımcıları, bir devlet üniversitesinin 2. sınıfında öğrenim gören 9 ilköğretim matematik öğretmen adayıdır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen matematiksel etkinlikler, öğretmen adaylarının GeoGebra dosyaları, uygulama sürecinde alınan ekran ve ses kayıtları kullanılmıştır. Uygulama süreci, beş hafta GeoGebra yazılımının öğretimi ve yedi hafta boyunca öğrenme etkinliklerinin uygulanması olmak üzere toplam on iki hafta sürmüştür. Öğretmen adaylarının yaratıcı problem kurma becerilerine yönelik elde edilen veriler, Leikin ve Elgrably (2020) tarafından araştırmalar yoluyla problem kurma etkinliklerinde yaratıcılığın değerlendirilmesi amacıyla geliştirilen ondalık tabanlı puanlama şemasına göre analiz edilmiştir. Verilerin analizi, öğretmen adaylarının yaratıcılığa yönelik problem kurma etkinliklerinde zorlandıklarını ve yaratıcılık puanlarının düşük olduğunu göstermiştir. Diğer yandan bu matematiksel etkinliklerin öğretmen adaylarını zorlasa da yaratıcı problem kurma becerilerini geliştirdiği çalışmada elde edilen verilerin analizi neticesinde görülmüştür. Bulgulardan hareketle matematiksel etkinliklerin ve genişletilmiş aktif öğrenme çerçevesinin aşamalarının GeoGebra yazılımı ile desteklenmesinin yaratıcı problem kurma becerilerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının yaratıcı problem kurma becerileri yaratıcılık bileşenleri (akıcılık, esneklik ve orijinallik) açısından incelendiğinde bütün gruplar tarafından en yüksek puanın esneklik bileşeninden, en düşük puanın akıcılık bileşeninden alındığı görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda, öğretmen adaylarının yaratıcılık becerilerinin geliştirilmesinde GeoGebra destekli problem kurma sürecinin ve araştırmalar yoluyla problem kurma etkinliklerinin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of a GeoGebra-supported problem-posing-based learning process on the creative problem-posing skills of prospective elementary mathematics teachers. The participants of the study were nine second-year prospective elementary mathematics teachers studying at a state university. The data collection tools included mathematical activities developed by the researcher, GeoGebra files created by the prospective teachers, and screen and voice recordings taken during the implementation process. The implementation process lasted a total of twelve weeks, consisting of five weeks of GeoGebra software training and seven weeks of learning activities. The data obtained regarding the prospective teachers' creative problem-posing skills were analyzed using a decimal-based scoring scheme developed by Leikin and Elgrably (2020) to evaluate creativity in problem-posing activities. The analysis of the data showed that the prospective teachers struggled with creativity in problem-posing activities and had low creativity scores. On the other hand, despite the challenges posed by these mathematical activities, the analysis of the data obtained in the study showed that they improved the prospective teachers' creative problem-posing skills. Based on the findings, it was concluded that supporting the stages of mathematical activities and the extended active learning framework with GeoGebra software is effective in developing creative problem-posing skills. Additionally, when the creative problem-posing skills of the prospective teachers were examined in terms of the components of creativity (fluency, flexibility, and originality), it was found that the highest score was in the flexibility component, and the lowest score was in the fluency component across all groups. In light of these results, it is recommended to use GeoGebra-supported problem-posing processes and research-based problem-posing activities to develop the creativity skills of prospective teachers.