Damızlık Japon bıldırcın rasyonlarına nar çekirdeği yağı ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve kuluçka parametrelerine etkisi
Effect of pomegranate seed oil addition to breeding Japanese quail rations on performance, egg quality and hatch parameters
  1. Tez No: 890517
  2. Yazar: SONGÜL KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, nar çekirdeği yağının damızlık Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarına farklı düzeylerde ilavesinin performans, yumurta kalitesi, karaciğer ağırlığı, serum kolesterolü ve kuluçka parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Denemede, 8 haftalık yaşta (54 dişi ve 18 erkek) 72 adet damızlık Japon bıldırcını kullanılmıştır. Bıldırcınlar 18 alt gruba sahip 3 muamele grubuna rastgele bir şekilde dağıtılmışlardır. Deneme süresi 8 haftadır. Denemede bazal rasyon (%0 kontrol), %0.8 ve %1.6 seviyelerinde Nar Çekirdeği Yağı ilaveli üç deneme rasyonu hazırlanmıştır. Performans ve yumurta kalite analizleri 4 haftalık periyotlar da toplamda 2 kez yapılmıştır. Deneme sonunda, performans parametrelerinden yumurta ağırlığı ve kitlesi %1.6 NÇY grubunda daha yüksek olmuştur (P0.05). Yem değerlendirme katsayısı %1.6 NÇY grubunda en iyi olmuştur (P0.05). Kuluçka parametrelerinden çıkış gücü muameleden önemli derecede etkilenmiş, en yüksek %1.6 NÇY grubunda tespit edilmiştir (P0.05). Serum kolesterolü, artan NÇY seviyesi ile düşme eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of adding pomegranate seed oil(PMO) at different levels to breeder Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) rations on performance, egg quality, liver weight, serum cholesterol and hatching parameters. The experiment used 72 breeding Japanese quails (54 females and 18 males) aged 8 weeks. Quails were randomly distributed into 3 treatment groups with 18 subgroups. The trial period is 8 weeks. Three trial rations were prepared with basal ration (0% control), 0.8% and 1.6% PMO supplementation. Performance and egg quality analyses were carried out twice in 4-week periods. At the end of the trial, performance parameters egg weight and egg mass were higher in the 1.6% PMO group (P0.05). The feed conversion coefficient was the best in the 1.6% PMO group (P0.05). Among the incubation parameters, hatchability was significantly affected by the treatment, and the highest was detected in the 1.6% PMO group (P0.05). Serum cholesterol tended to decrease with increasing PMO level.