Contemporary Polish minority theaters in Vilnius: A key in maintaining Lithuanian poles' ethnic identity
Vı̇lnı̇us'takı̇ çağdaş Polonyalı azınlık tı̇yatroları: Lı̇tvanya'da yaşayan Polonyalıların etnı̇k kı̇mlı̇ğı̇nı̇n korunmasında bir araç
- Tez No: 890549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU HALAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Aşağıdaki araştırma, Vilnius'taki Polonyalı toplum temsilcilerinin karmaşık etnik kimlik tanımlama sürecinde Polonyalı azınlık tiyatrolarının rolünü incelemektedir. Özellikle Litvanyalı Polonyalılar söz konusu olduğunda 20. yüzyılda önemli ölçüde gelişmeye başlayan genel etnik kimlik paradigmasının gelişimini tartışmaktadır. Araştırmacı, ilksel ve araçsal kuramcılar tarafından yapılan varsayımların temel kalıplarına odaklanmaktadır. Teorik arka plan, Litvanyalı Polonyalıların etnik kimliğinin oluşumunu etkileyen bir çerçevenin şekillenmesine ve özelliklerin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ek olarak, toplanan materyaller, bir bireyin etnik kimlik yaratma süreci üzerindeki kurumsal etki hakkındaki hipoteze atıfta bulunmaktadır. Tiyatrolar ışığında, araştırmacı önde gelen iki kurumu incelemektedir: Polski Teatr w Wilnie [Vilnius'taki Polonya Tiyatrosu] ve Polski Teatr STUDIO w Wilnie [Vilnius'taki Polonya Tiyatro Stüdyosu]. Araştırmacı, teorik verileri zenginleştirmeye yardımcı olabilecek tiyatro temsilcileri ve yerel Polonyalılar hakkında gerçekçi bir algı elde etmek için tiyatro topluluğunun üyeleriyle yarı yapılandırılmış kişisel görüşmeler ve yerel Polonyalılar için anonim bir anket gerçekleştirmiştir. Çalışmanın son bölümünde araştırmacı, Vilnius faaliyet alanlarındaki Polonyalı azınlık tiyatrolarının etnik kimliğin sürdürülmesinde araçsal bir yaklaşım olarak hizmet ettiğini öne sürerek toplanan bilgileri analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The following research examines the role of Polish minority theaters in a complex ethnic identification process of Polish community representatives in Vilnius. This thesis discusses the development of the general ethnic identity paradigm, which began to evolve significantly in the 20th century, particularly in the case of Lithuanian Poles. The researcher focuses on the primary patterns of assumptions made by primordial and instrumental theorists. The theoretical background helps shape a framework and develop features that influence the creation of the Lithuanian Poles' ethnic identity. Additionally, collected material refers to the hypothesis about the institutional influence on an individual's ethnic identity creation process. In the light of theaters, the researcher examines two leading institutions: Polski Teatr w Wilnie [Polish Theater in Vilnius] and Polski Teatr STUDIO w Wilnie [Polish Theater STUDIO in Vilnius]. To gain a realistic perception of theater representatives and local Poles, which may help enrich theoretical data, the researcher conducted semi-structured personal interviews with theater ensemble members and an anonymous questionnaire for the local Poles. In the last part of the study, the researcher analyzes gathered information, suggesting that Polish minority theaters in Vilnius activity fields serve as an instrumental approach to maintaining ethnic identity.