The impact of digitalization on the contemporary art museums in Warsaw during the COVID-19 pandemic
COVID-19 sürecinde dijitalleşmenin Varşova'daki modern sanat müzelerine etkisi
- Tez No: 807099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez COVID-19 pandemisi döneminde dijitalleşmenin Polonya'ki Zachęta Ulusal Sanat Galerisi ve Ujazdowski Kalesi Çağdaş Sanat Merkezi üstündeki incelemeyi amaçlamaktadır. COVID-19 pandemisinin yarattığı krizi dünyayı ve kültür kurumlarını derinden etkilemiş ve kısa süre içerisinde bu kurumların çalışma prensipleri değişmiştir. Planlanan ve devam eden sergiler, tartışma panelleri gibi kültürel etkinliklerin hepsi dijital alana geçmek zorunda kalmıştır. Dijitalleşme kavramından yola çıkarak kurumlarda kullanılan QR kodlar veya sanal gerçeklik gibi dijital teknolojilerin yelpazesine odaklanılmıştır. Konunun daha iyi kavranmasını sağlayan arka plan anlatıldıktan sonra, dünyadaki durum kısaca özetlenmiş ve araştırma Polonya kültür sahnesine doğru daraltarak, pandemi konusu müze perspektifinden değerlendirilmiştir. İnceleme, Polonya çağdaş sanat çevresini temsil eden iki örneğe dayandırılmıştır. İki örnek, Zachęta Ulusal Sanat Galerisi ve Ujazdowski Kalesi Çağdaş Sanat Merkezi'dir. Bu tez, bahsi geçen kurumların pandemi kriziyle başa çıkmak için geçirdikleri dijitalleşme sürecini ele almıştır. Tez, kurum raporları ve kurum temsilcileriyle yapılan yazara ait röportajlar ile yorumlanmıştır. Bu kurumların ürettiği çözümlere değinilmiştir. Son olarak, batı dünyasının önde gelen kültür kurumlarının raporlarına dayanarak, pandemi krizi karşısında müzelerin küresel geleceğine ilişkin öngörüler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the impact of digitalization during the COVID-19 pandemic on the Zachęta National Art Gallery and the Ujazdowski Castle Contemporary Art Center in Poland. The COVID-19 pandemic crisis has hit the world and the cultural institutions, pushing them to change their way of operating with a short notice. Planned and ongoing exhibitions, discussion panels, all needed to move to the digital sphere. Starting with the concept of digitalization, I describe the spectrum of digital technologies, like QR codes or virtual reality, used in institutions. Having described the background, which allows to better grasp the topic, I move to the subject of pandemic from the museum perspective, describing shortly the situation in the world and slowly narrowing down my research to the Polish cultural scene. I attempt to explain the situation based on two examples, representative for the Polish contemporary art scene – the Zachęta National Gallery of Art and the Ujazdowski Castle Centre for Contemporary Art. This thesis goes through these institutions ways of dealing with the pandemic crisis focusing on the digitalization process they undergo, with the usage of the reports and my own interviews with the institutions' representatives. Having in mind museums would not exist without visitors, I shortly describe the approach of the audience towards the pandemic offer. Lastly, based on the reports of the main cultural institutions of the western world, I summarize what the predictions for the global future of the museums, in the face of the recent crisis, are.