İletişim becerileri ve sonuçları: Bir devlet üniversitesinde alan çalışması
Communication Skills and Outcomes: A Field Study in a State University.
- Tez No: 890550
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada iletişim becerileri, iş-yaşam dengesi, çalışan performansı, iş tatmini ve iş stresi konuları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı iletişim becerilerinin iş-yaşam dengesi, çalışan performansı, iş tatmini ve iş stresi üzerine etkisini test etmektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemine başvurulmuş ve veri toplama aracı olarak anket formundan yararlanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Harran Üniversitesinde görev yapan 312 akademisyen oluşturmuştur. Verileri analiz etmek için SPSS 25.0 yazılım programı kullanılmıştır. Analizi sonuçları incelendiğinde duygusal iletişimin iş yaşam uyumunu ve çalışan performansını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Zihinsel iletişimin, davranışsal iletişimin iş yaşam uyumunu ve çalışan performansını etkilemediği belirlenmiştir. Zihinsel iletişimin, duygusal iletişimin, davranışsal iletişimin yaşamı ihmal etmeyi, kendine zaman ayırmayı, yaşamın işten ibaret olmasını, iş tatminini ve iş stresini etkilemediği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar teorik ve uygulama bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, communication skills, work-life balance, employee performance, job satisfaction and job stress were discussed. The aim of the study is to test the effect of communication skills on work-life balance, employee performance, job satisfaction and job stress. Quantitative research method was used in the study and a survey form was used as a data collection tool. The sample of the study consisted of 312 academics working at Harran University. SPSS 25.0 software program was used to analyze the data. When the analysis results were examined, it was determined that emotional communication positively affected work-life harmony and employee performance. It has been determined that mental communication and behavioral communication do not affect work-life harmony and employee performance. It has been observed that mental communication, emotional communication and behavioral communication do not affect neglecting life, devoting time to oneself, making life consist of work, job satisfaction and job stress. The obtained results are discussed in theoretical and practical context.