Konut kooperatiflerinde muhasebe sistemi ve yıllık faaliyet raporu: S.S. üniversiteliler yapı kooperatifinde uygulaması
- Tez No: 8906
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Ülkemizde hızla nüfus artışı ve köyden kente göç olayı, kentlerde konut ihtiyacını büyük ölçüde arttırmış tır. Bu ihtiyacı karşılamak üzere, sınırlı gelir düzeyine sahip fertler tarafından çok sayıda konut kooperatifi kurulmuştur. Bu kooperatiflerin amaçlarına ulaşabilmelerinde tüm yönetim fonksiyonlarının uygun şekilde yerine getirilmesi ön koşuldur. Bunun gerçekleşmesi için de, diğer işletmelerde olduğu gibi, konut kooperatiflerinde iyi bir muhasebe sisteminin kurulması ve işletilmesi gerekir. Konut kooperatiflerinin mali durumları ve faaliyetleri hakkında bilgi veren yıllık faaliyet raporları büyük ölçüde muhasebe sisteminin çıktılarına göre hazırlanır ve ilgililere sunulur. işte bu çalışma, yukarıdaki esaslar çerçevesinde ele alınmış ve uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The migration from countryside to the cities and rapidly increasing population increase the need of accommodation very much in ©ur country. In order to meet the need of accommodation lots of housing. Cooperatives have been formed "by the people who have limited income. All the functions of management have to be fulfilled properly so that these cooperatives can reach target. In order to achieve this, like in other establishments, a very well working accountancy system has to be formed and operated. The annual reports which inform about the financial conditions and activities of the housing. Cooperatives are prepared mostly according to the output of the accountancy system and are presented to whom interested. This study is tackled according to the basis that we explained above and it was put into practice.