Jaques Ibert Flüt Konçertosunun form analizi yönünden incelenmesi
Examination of the formal analysis of Jacques Ibert's Flute Concerto
  1. Tez No: 890621
  2. Yazar: GÖKSU TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Neoklasizm akımında önem taşıyan "Jacques Ibert Flüt Konçertosu'' form analizi yönünden incelenmiştir. Modern flüt ve tarihsel gelişimine, eserin flüt icrası ve icracıları için önemine değinilmiştir. Ibert'in hayatı çağlara ve etki görsellerine ayrılarak sunulmuştur. Bestecinin eseri oluştururken etkilendiği kültürel ve sanatsal olgular sıklıkla irdelenmiş ve eserin ortaya çıkışı aktarılmıştır. Son bölümde ise eser ayrıntılı bir form analizine tabi tutulmuştur. Eserdeki gelenekselleşmiş form anlayışlarından farklı yaklaşımlar detaylı biçimde açıklanmıştır. Ibert'in Flüt Konçertosu hakkında yapılan bu araştırma, eserin klasik müzik ve flüt repertuarındaki önemli yerini vurgulamaktadır. Bu tez, bestecinin sanatsal tarzı ve üslubu hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve eserin müzikal değerini daha iyi anlamaya yönelik çalışmalara katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Flute Concerto by Jacques Ibert, an important piece within the Neoclassical movement, from the perspective of form analysis. It discusses the modern flute and its historical development, as well as the significance of the concerto for flute performance and performers. Ibert's life is presented, divided into epochs and modes of influence. The cultural and artistic influences that shaped the composer during the creation of the piece are frequently explored, alongside the narrative of the concerto's genesis. In the final section, the concerto undergoes a detailed form analysis, elucidating the alternative approaches to traditional formal conventions evident in the work. This research underscores the prominent place of Ibert's Flute Concerto in the classical music and flute repertoire. It contributes to further understanding of the composer's artistic style and approach, as well as to the appreciation of the concerto's musical value.