AISI 4140 çeliğin ısıl işlem ve yağlama/soğutma ortamları ile tribolojik özelliklerin iyileştirilmesi
Improving tribological properties of AISI 4140 steel with heat treatment and lubrication/cooling environments
- Tez No: 890629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDİ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Eklemeli imalatta önemli yer alan bu çalışma, malzemenin tribolojik özelliklerini kapsamaktadır. Bu çalışma da ayrıca yağlama ortamında eklemeli olarak üretilmiş AISI 4140 çeliğin mikrokimyasal özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Tribolojik deneyleri kuru kayma, MMY altında bilyeli düz makine ile yapılmıştır. Akabinde hacim kaybı, en kritik sürtünme kuvvetleri, migrograflar, aşınma derinliği ve aşınma genişliği gibi tribolojik değişkenler tespit edildi. MMY, kuru kayma gibi ortama uygun 4140 çelik top numunelere karşı uygulanmıştır. Aşınma oranı, sürtünme katsayısı ve yüzey pürüzlüğü gibi tribolojik özellikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which is important in additive manufacturing, covers the tribological properties of the material. In this study, the effect of additively produced AISI 4140 steel on the microchemical properties of the lubricating medium was investigated. Tribological experiments were carried out with a ball bearing flat machine under dry sliding and MQL. Subsequently, tribological variables such as volume loss, the most critical friction forces, migrographs, wear depth and wear width were determined. MMY was applied against 4140 steel ball samples suitable for environments such as dry sliding. Tribological properties such as wear rate, friction coefficient and surface roughness have been revealed.