Kuzey Irak bölgesinin etnik yapısı ve yeraltı zenginlikleri ile süper güçlerin ve diğer bölge devletlerinin tarihten günümüze bölge üzerindeki etkileri ve politikaları
- Tez No: 89063
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜNUĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Bu tez çalışması çerçevesinde incelenen Kuzey Irak bölgesi, özellikle yakın tarihimizden günümüze kadar büyük devletlerin yoğun ilgisini çekmiş, üzerinde çeşitli senaryolar oynanmış, çevre ülkelerin de bu senaryolardan dolayı son derece tedirgin olmasının kaynağmı oluşturmuş ve bu gün de, siyasi çekişmelerin yoğun olarak yaşandığı 20. Yüzyılın sonlarında en önemli çıkar savaşma meydan olmaya devam eden bir bölgedir. Bölgenin yeraltı zenginlikleri, etnik yapısı ve stratejik konumu incelenmiş olup, büyük devletlerin bu kapsamda siyasi emellerini gerçekleştirmek üzere uyguladıkları politikalarını hangi yönde ürettikleri ve bu politikaların uygulanabilmesi için de bölgenin ne gibi özelliklerinden faydalandıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Kuzey Irak, üç kıtanın birleştiği bir yerde bulunmaktadır. Bugün kuzeyde Asya kıtasmdan Rusya'nın sıcak denizlere inmek, batıdan Avrupa kıtası ülkelerin petrollere ulaşmak ve güneyde ise Afrika kıtasmdan Mısır'ın“Arap Birliği”hedefi çerçevesinde hakimiyet kurmak üzere nüfuz etmeye çalıştığı bir bölgedir. Irak toprakları Suudi Arabistan'dan sonra dünyanın ikinci büyük petrol rezervine sahiptir. Dünya petrol rezervlerinin % 9,9'u Irak'ta bulunmaktadır. Gravitesi yüksek olan petrol, kuzeyde Kerkük ve Musul olarak iki işletim bölgesinden çıkarılmaktadır. Bölgenin etnik yapısı, Türkmenler, Kürtler ve Asuriler'den oluşmaktadır. Nüfus açısmdan Türkmenler 2,5 milyon, Kürtler 4 milyon, Asuriler de 1 milyon civarındadır. Hristiyan Asuriler' in dışındaki diğer gruplar Müslüman ve Sünni mezhebindendir. Bu grupların dışmda etnik olmayıp fakat sosyal yaşantıyı ve yönetimi etkileyen ve dinsel bazda diğerlerinden ayrılan Arap Şii'ler de mevcuttur. Asuriler' in konuştukları dil Aramaik ve Asurca olarak adlandırılmaktadır. Bunun dışmda Türkmenler Türkçe, Kürtler ise Kürtçe konuşmakta ancak Kürtçe de kendi içerisinde lehçelere ayrılmaktadır.Kuzey Irak'taki bugünkü etnik kaynaşmanın temelinde, buna gerekçe olan bölge insanının dil, din, soy ve kültür farklılıklarım iyi bilen ve bunu kullanabilen, petrolü asıl hedef edinen Batılı, diğer tabirle büyük devletlerin müdahaleleri bulunmaktadır. Bölgeyi etkileyen ve bölge politikalınndan etkilenen devletler; Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye, İran, Suriye ve İsrail'dir. Bölgenin bu derece yoğun ilgi görmesi, yüzyılımız içerisinde pek çok sınaii alanda hammadde olarak kullanılan ve devletlerin medeniyet ve üstünlük yarışı içerisinde temel unsur olarak değerlendirdikleri petrol açısından zenginliği ile birlikte, dünya petrol rezervlerinin büyük bölümünün bulunduğu Ortadoğu bölgesi içerisindeki stratejik konumunun öneminden ileri gelmektedir. Petrolün Batı'ya kesintisiz akışının sağlanması doğrultusunda bölge insanı kullanılmış ve bu kullanımda da bahsekonu insanların, kültürel, etnik ve dini özelliklerinden faydalanılmış ve halen de faydalanılmaktadır. Bölgede yaşanan karmaşanın temelinde iç ve dış etkenler mevcuttur. Dış etkenlere neden olan unsur petrol iken, iç etkenler ise dinsel düşünce farklılıkları ile etnik ve kültürel farklılıklardan müteşekkildir. Bütün bunların akabinde bölgede bağımsız bir Kürt devletinin kurulup kurulamayacağı sorusu da gündeme gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, at the base of the ethnic conflicts in Iraq, there are interferences of western or in other words powerfull states, aimed oil, who knows the differences such as language, culture, religion and racial and uses these differences very well. The states who affect and are affected from politics towards the region are U.S.A., Rusia, England, France, Germany, Turkey, Iran, Syria and israil. Such an extensive interest towards the region is based of the oil riches that is used as raw material in several industrial field in our century and evaluated basic element in the rival of civizilations and superiority and the strategic position in middle east at where the biggest part of the world oil reserves are. The people of the region has been used for the flow of oil without interruption to the West and the culturel, ethnic and religious differences of the mentioned people has been made use of. At the base of the clashes that have been lived, there are internal and external effects. Since the element causes the external effects is petrol, the internal effects have been composed of differences of religious and cultural. Following all of these, the question that a Kurdish state might be founded or not has been in the agenda. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KDRI DOKÜMANTASYON MENU