Temel badminton eğitiminde gölge oyunlarının reaktif çeviklik, kuvvet ve sıçrama üzerine etkisi
The effect of shadow plays on reactive agility, strength and jump in basic badminton training
- Tez No: 890647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBİHA GÖLÜNÜK BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, ''Temel Badminton Eğitiminde Gölge Oyunlarının Reaktif Çeviklik, Kuvvet ve Sıçrama Üzerine Etkisi'' araştırılmıştır. Araştırmada nicel araştırma türlerinden deneysel araştırma ön test-son test kontrol grup modeli uygulanmıştır. Araştırma öncesi Etik Kurul onayı alındı ve katılımcılara gönüllü onam formu imzalatıldı. Katılımcılar gölge badminton grubu (GBG n:16), badminton grubu (BG n:16) ve kontrol grubu (KG n: 17) olmak üzere 3'e ayrıldı. GBG, BG ve KG yaş ve boy ortalamaları sırasıyla; 20,14±1,04, 20,10±1,25, 20,15±1,18 yıl ve 173,88±6,62, 171,00±8,88, 166,41±8,09 cm'dir. BG ve GBG'ye temel badminton eğitiminin yanında 4 hafta uyum; 8 hafta boyunca haftada 2 gün, günde 90 dakika (dk) antrenman programı uygulandı. Sadece GBG antrenman sonrası 30 dk gölge antrenmanı yaptı. KG günlük yaşantısına devam etti. Araştırma öncesi ve sonrası 3 gruba boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yağ oranı, reaktif çeviklik, bacak kuvveti, sağ ve sol el kavrama kuvveti testleri uygulandı. Ölçümlerin ön-son test puanlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon testi, ölçümler ile gruplar arasındaki farkın belirlenmesinde Kruskal Wallis H testi, belirlenen farkın ikili gruplar halinde karşılaştırılmasında ve ölçümler ile cinsiyetler arasındaki farkın belirlenmesinde Mann Whitney U testi kullanıldı. GBG'de vücut ağırlığı, VKİ, vücut yağ oranı, dikey sıçrama, reaktif çeviklik, bacak kuvveti, sağ ve sol el kavrama kuvveti testlerinde; BG'de reaktif çeviklik, sağ el kavrama ve bacak kuvveti testlerinde grup içi istatistiksel farklılık görülmüştür (p0,05). Sonuç olarak GBG ve BG'nin reaktif çeviklik, sağ el kavrama kuvveti ve bacak kuvveti üzerinde; GBG'nin BG'den farklı olarak vücut ağırlığı, VKİ, vücut yağ oranı, dikey sıçrama ve sol el kavrama kuvveti üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Bu konuda antrenman içeriği ve tekrar sayıları dikkate alınarak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study,“The Effect of Shadow Games on Reactive Agility, Strength and Jumping in Basic Badminton Training”was investigated. In the study, experimental research pretest-posttest control group model, one of the quantitative research types, was applied. Ethics Committee approval was obtained and voluntary consent form was signed by the participants before the research. The participants were divided into 3 groups as shadow badminton group (GBG n: 16), badminton group (BG n: 16) and control group (CG n: 17). The mean ages and heights of GBG, BG and CG were 20.14±1.04, 20.10±1.25, 20.15±1.18 years and 173.88±6.62, 171.00±8.88, 166.41±8.09 cm, respectively. In addition to basic badminton training, BG and GBG were given a training program for 4 weeks of adaptation and 2 days a week, 90 minutes (min) a day for 8 weeks. Only GBG did shadow training for 30 min after training. KG continued with his daily life. Height, body weight, body mass index (BMI), body fat percentage, reactive agility, leg strength, right and left hand grip strength tests were performed in 3 groups before and after the study. Where as Wilcoxon test was used to determine the difference between measurements and groups, Kruskal Wallis H test was used to compare the difference in paired groups and Mann Whitney U test was used to determine the difference between measurements and genders. There were statistical differences (p0.05). As a conclusion, it can be said that GBG and BG are effective on reactive agility, right hand grip strength and leg strength; GBG is effective on body weight, BMI, body fat percentage, vertical jump and left hand grip strength different from BG. Further research is needed on this subject, taking into account the training content and number of repetitions.